Jump to content

Skrypt Szukający Krętych Dróg - W Sam Raz Dla Motocyklistów (Używających Linuksa Bądź Mac Os X)


Zet
 Share

Recommended Posts

Usiadłem któregoś dnia nad szkicem algorytmu pozwalającego na wyszukiwanie krętych tras o zadanych parametrach. Teoretycznie i praktycznie niektórzy widzieli funkcje "kręte drogi" w nawigacjach ale w mojej opinii mają one podstawową wadę - trzeba wiedzieć dokąd chce się jechać. Dopiero wskazanie celu podróży pozwala na opracowanie ciekawej dla motocyklisty trasy. Z doświadczenia wiem, że to działa.

 

Ale co zrobić jeśli ktoś - na przykład ja - nie zna celu, ponieważ to droga jest celem? Chce spędzić kawałek urlopu na jeżdżeniu po Polsce i okolicach poruszając się z dala od autostrad i dróg krajowych, zaglądając na kręte asfalty poukrywane wśród przepięknej przyrody naszego kraju?

 

Początki miałem całkiem obiecujące, algorytm na kartce wydawał się logiczny i nawet matematyka nierozerwalnie wtopiona w zagadnienia nawigacyjne, była przyjazna dla moich szarych komórek. 

 

Dzisiaj coś mnie tknęło, zacząłem zadawać pytania w Google i po kilku pudłach trafiłem na kogoś kto przerobił ten temat wiele miesięcy temu. Owocem jego pracy jest skrypt przetrawiający dane zebrane w projekcie Open Street Map, generujący pliki wynikowe opisujące to o co mi chodziło - zbiory krętych dróg o zdefiniowanych parametrach (m.in.: długość, stopień "pokręcenia") na wskazanym obszarze.

Uprzedzam, nie jest to zabawa dla osób które uciekają na widok linii poleceń. 

 

https://github.com/adamfranco/curvature/wiki

 

Zanim zaczniecie bawić się skryptem, polecam zapoznanie się z dokumentacją. Dopiero jej lektura pozwoli na sprawne generowanie plików.

Poniżej linki do trzech rodzajów przykładowych wyników z terenu Polski. Do ich otwarcia jest niezbędny program Google Earth. Pliki są zbyt duże do usług online malujących tego typu dane na mapach w przeglądarkach. Zadane parametry z pewnością nie zadowolą większości, dopiero ich modyfikacja pozwala na ukazanie przeróżnych drogowych skarbów czekających na odkrycie ;)

 

Skrypt pozwala na wybieranie rodzaju nawierzchni ale nikt nie zagwarantuje nam, że kręta, asfaltowa serpentyna smakowicie prezentująca się na mapie będzie bez dziur czy innych niespodzianek. To trzeba sprawdzić naocznie udając się we wskazane regiony.

 

http://www2.adamfranco.com/curvature/kml/europe/poland.c_1000.multicolor.kml

http://www2.adamfranco.com/curvature/kml/europe/poland.c_300.kml

http://www2.adamfranco.com/curvature/kml/europe/poland.c_1000.kml

 

Jak nietrudno jest się zorientować, resztę przykładów dla pozostałych krajów i kontynentów znajdziecie tutaj:

http://www2.adamfranco.com/curvature/kml/

 

Pochwalcie się jeśli traficie na ciekawą kombinację parametrów dających rozsądne wyniki na przykład w naszym województwie.

Link to comment
Share on other sites

Fajna inicjatywa, niestety skrypt nie przewiduje jakości dróg, bada je tylko pod względem krętości, ale chętnie wypróbuję, w wolnej chwili spróbuje to opakować w jakiś sensowny interfejs, bo klepanie z lini komend jest trochę mało przyjazne :smile:

Edited by kris14an (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
  • Create New...