Jump to content

Rejestracja


Boski_Kris
 Share

Recommended Posts

Boski_Kris

Witajcie ludziska, z tej strony Krzysiek - nowy, piszę w następującej sprawie i nie złośćcie się jeśli ten temat na forum był już poruszany setki bądź tysiące razy. Mam małego bobasa w domu i nie mam zbyt wiele czasu na przeglądanie internetu a w pracy zawsze jest coś do zrobienia. Jakiś czas temu dość poważnie zainteresował mnie temat motocykli, żona mówi, że to pewno z wiekiem tak jest i chyba ma rację. Od jakiegoś czasu czytam gazety, przeglądam strony, tak zgadza się rozpoczynam swoją przygodę od czytania, może nie tak do końca rozpoczynam bo kiedyś, było to chyba ponad 20 lat temu byłem szczęśliwym posiadaczem motorynki. Co prawda nie rozwijała ona kosmicznych prędkości (coś było z nią nie tak, rzadko wchodził 2-gi bieg) ale kiedy już się udało rozpędzić dostarczała mi niezapomnianych wrażeń. Przyznam szczerze, że jest kilka modeli motocykli, które bardzo mi się podobają ale ich cena dość skutecznie sprowadza mnie na ziemię dlatego swoje poszukiwania rozpocząłem od czytania gazet oraz przeglądania internetu i różnych serwisów aukcyjnych. Udało mi się trafić na kilka fajnych modeli, nie będę ukrywał, że podobają mi się również modele motocykli sprzed ponad 20 lat i tu właśnie natrafiłem na przypadek w związku z którym piszę do Was z prośbą o poradę. Natrafiłem na interesujący mnie motocykl ale sprzedawca od razu zaznacza, że nie posiada do niego dokumentów, jednak nie przeszkadza to w zarejestrowaniu motocykla na "żółte tablice" ????? Przyznam szczerze, że kojarzy mi się to tylko z zarejestrowaniem jako pojazd zabytkowy ale czy każdy motocykl bez dokumentów tak można zarejestrować i z czym to się wiąże ?? Czy np. można nim przejechać nie więcej niż np 1000 km rocznie, nie mam pojęcia o co chodzi. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Boski_Kris

Link to comment
Share on other sites

Znalezione w 30 sek. na forum prawnym:

 

 

To na początek trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji aby sprawdzili czy pojazd o takim nr ramy jest zarejestrowany, wyrejestrowany czy nie figuruje w ewidencji.
I teraz tak:
1. Jest zarejestrowana na dziadka - nic trudnego (o ile dziadek żyje), wystarczy złożyć wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego i tablicy (oczywiście najpierw tablice próbne i przegląd).
2. Jest zarejestrowany na kogoś innego - trzeba się dowiedzieć na kogo, sporządzić umowę z tą osobą i uzyskać z urzędu zaświadczenie o wydanym dowodzie rejestracyjnym.
3. Jest wyrejestrowany - wtedy można zarejestrować jako unikatowy (dok. z pkt 2 + opinia rzeczoznawcy) lub jako zabytkowy (wpis do rejestru zabytków + umowa)
4. Nie figuruje w ewidencji - wtedy tylko jako zabytkowy.

 

Co do ilości przejechanych km - nic mi na ten temat nie wiadomo.

 

 

Kryteria rejestracji jako pojazd zabytkowy:

 

 

Aby pojazd mógł być uznany za zabytkowy, musi spełnić wiele różnorodnych warunków. Są one zawarte w ustawie z 23 lipca 2003 r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pełny jej tekst można znaleźć w Dzienniku Ustaw z 2003 r. nr 162 pozycja 1568. Wynika z niej, że pojazd zabytkowy powinien:
1. posiadać co najmniej 25 lat i a dany model nie może być co najmniej od 15 lat;
2. powinien posiadać minimum 75 % zachowanych części oryginalnych, w tym główne podzespoły – silnik i blok napędowy;
Ustawa wspomina także o zakwalifikowaniu do pojazdów zabytkowych także pojazdów nowszych, ale stanowiących unikalne egzemplarze z uwagi na wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne i jednostkową produkcję. Muszą ponadto charakteryzować się co najmniej jedną z poniżej wymienionych cech:
– posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne;
– dokumentuje ważne etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej;
– ma jednoznaczny związek z ważnymi wydarzeniami historycznymi;
– ma udokumentowane użytkowanie przez osoby powszechnie uznane za znane i wyjątkowo ważne w danej epoce lub ponadczasowo;
– ma związek z ważnymi osiągnięciami sportowymi;
– posiada oryginalne wykonanie lub został odrestaurowany;
– został odtworzony wiernie, zgodnie z technologią z okresu jego produkcji;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
  • Create New...