Jump to content

Umowa Kupna-Sprzedaży Z Nieletnim+Rejestracja Na Nieletniego


Nico
 Share

Recommended Posts

Lewa! Chciałem was zapytać jak to wygląda prawnie, wiem tyle że jest możliwość kupna motocykla/samochodu przez nieletniego i rejestracja, ale no tak zawsze jest jedno ale... Jak to zrobić? Wiem tyle że:

1) "Kupić możesz, ubezpieczenie wykupić też. Na umowie możesz być tylko Ty wpisany jako właściciel. Tylko umowa kupna musi być również oprócz Ciebie podpisana przez jednego z rodziców (jako przedstawiciela ustawowego), ponieważ nie masz jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych."

2) "jeżeli umowa zostanie zawarta przez osobę z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych umowa jest BEZSKUTECZNA do czasu potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego (zazwyczaj rodzice) np X ma 16 lat i zawarł umowę kupca samochodu z Y. Jednak rodzice X dowiedzieli sie o tym po fakcie. Y może wyznaczyć termin rodzicom X aby potwierdzili umowę - jeśli w tym czasie nie potwierdzą jej bądź wyraźnie odmówią potwierdzenia, Y przestaje wiązać zawarta umowa z X (Y nadal jest właścicielem samochodu)"

Więc mam spisać normalnie umowę Kupna-Sprzedaży i 2x Podpis?(Mój i Opiekuna)

Dzięki z góry za pomoc ;)

Jeśli ktoś już coś w podobie do tego robił to prosze o rady ;P

Edited by Nico (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Na umowie gdyby były 2 podpisy to by było zmieszanie i zwątpienie o poprawności tej umowy. Raczej musi być dodatkowy dokument dla sprzedającego + dla ciebie z tekstem że twój opiekun zezwala na zakup czy coś w ten deseń. 

Link to comment
Share on other sites

Może wystarczy dopisek na dole umowy, że opiekun zezwala na zakup i podpis jego.

Ewentualnie można opiekuna wpisać na głównego właściciela a siebie jako 2-go właściciela (współwłaściciela).

Dużo tańsze OC (zniżki opiekuna), Tobie zniżki co rok dochodzą a i tzw. hamulec jest, żeby nie odwalać nic na drodze bo w razie kolizji opiekun zniżki traci i bura gwarantowana. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ty kupujesz czy Ty sprzedajesz? Ostatnio to przerabiałam, więc mogę coś podpowiedzieć

Link to comment
Share on other sites

Karolka ja mam zamiar kupić na mnie. Problem w tym że nieletni :P

Link to comment
Share on other sites

Zdajesz sobie sprawe, że do czasu uzyskania pełnoletniości nie będziesz mógł go sprzedać bez zgody sądu? Fajnie, gdybyś miał dowód, bo mniej potem pitolenia w urzędzie. Piszecie ze sprzedającym normalną umowę, Ty się wpisujesz jako kupujący. Dane z dowodu albo paszportu, nie wiem czy jeszcze jakieś inne dokumenty wchodzą w grę, np. legitka szkolna, trzeba by sprawdzić. Dodatkowo piszesz takie oświadczenie na którym podpisują się opiekunowie prawni (najprawdopodobniej rodzice), że opiekunowie są świadomi tego co robisz, że się na to zgadzają i uznają podpisaną przez Ciebie umowę za ważną i nie będą potem się skarżyć czy cuś w tym stylu. Oczywiście wszystkie dane opiekunów trzeba spisać. I już. Oczywiście wszystkie rejestracje podatki i tak będziesz musiał robić przynajmniej z jednym z opiekunów, więc jeśli mogę Ci coś doradzić... Najlepiej gdybyś spisał umowę np. że twój tata właściciel a Ty na współwłaściciela. Zniżki. Nie wiem co chcesz kupić, ale zwyżka na OC jest potężna dla nieletnich - taki bum teraz z tym B1 szczególnie. A i tak będziesz z nimi ganiał po urzędach, więc co za różnica?

 

Takie perypetie przechodził mój kolega, któremu sprzedałam bździdełko w naszym, sieradzkim urzędzie. Ale, jak wiadomo, urząd urzędowi nierówny, warto jedank się karnąć i się dopytać, żeby potem nie było, że w innym urzędzie to można było, a w tym nie :smile:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Dowód mam ;P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
  • Create New...