Skocz do zawartości

Umowa Kupna-Sprzedaży Z Nieletnim+Rejestracja Na Nieletniego


Nico

Rekomendowane odpowiedzi

Lewa! Chciałem was zapytać jak to wygląda prawnie, wiem tyle że jest możliwość kupna motocykla/samochodu przez nieletniego i rejestracja, ale no tak zawsze jest jedno ale... Jak to zrobić? Wiem tyle że:

1) "Kupić możesz, ubezpieczenie wykupić też. Na umowie możesz być tylko Ty wpisany jako właściciel. Tylko umowa kupna musi być również oprócz Ciebie podpisana przez jednego z rodziców (jako przedstawiciela ustawowego), ponieważ nie masz jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych."

2) "jeżeli umowa zostanie zawarta przez osobę z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych umowa jest BEZSKUTECZNA do czasu potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego (zazwyczaj rodzice) np X ma 16 lat i zawarł umowę kupca samochodu z Y. Jednak rodzice X dowiedzieli sie o tym po fakcie. Y może wyznaczyć termin rodzicom X aby potwierdzili umowę - jeśli w tym czasie nie potwierdzą jej bądź wyraźnie odmówią potwierdzenia, Y przestaje wiązać zawarta umowa z X (Y nadal jest właścicielem samochodu)"

Więc mam spisać normalnie umowę Kupna-Sprzedaży i 2x Podpis?(Mój i Opiekuna)

Dzięki z góry za pomoc ;)

Jeśli ktoś już coś w podobie do tego robił to prosze o rady ;P

Edytowane przez Nico (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na umowie gdyby były 2 podpisy to by było zmieszanie i zwątpienie o poprawności tej umowy. Raczej musi być dodatkowy dokument dla sprzedającego + dla ciebie z tekstem że twój opiekun zezwala na zakup czy coś w ten deseń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy dopisek na dole umowy, że opiekun zezwala na zakup i podpis jego.

Ewentualnie można opiekuna wpisać na głównego właściciela a siebie jako 2-go właściciela (współwłaściciela).

Dużo tańsze OC (zniżki opiekuna), Tobie zniżki co rok dochodzą a i tzw. hamulec jest, żeby nie odwalać nic na drodze bo w razie kolizji opiekun zniżki traci i bura gwarantowana. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolka ja mam zamiar kupić na mnie. Problem w tym że nieletni :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawe, że do czasu uzyskania pełnoletniości nie będziesz mógł go sprzedać bez zgody sądu? Fajnie, gdybyś miał dowód, bo mniej potem pitolenia w urzędzie. Piszecie ze sprzedającym normalną umowę, Ty się wpisujesz jako kupujący. Dane z dowodu albo paszportu, nie wiem czy jeszcze jakieś inne dokumenty wchodzą w grę, np. legitka szkolna, trzeba by sprawdzić. Dodatkowo piszesz takie oświadczenie na którym podpisują się opiekunowie prawni (najprawdopodobniej rodzice), że opiekunowie są świadomi tego co robisz, że się na to zgadzają i uznają podpisaną przez Ciebie umowę za ważną i nie będą potem się skarżyć czy cuś w tym stylu. Oczywiście wszystkie dane opiekunów trzeba spisać. I już. Oczywiście wszystkie rejestracje podatki i tak będziesz musiał robić przynajmniej z jednym z opiekunów, więc jeśli mogę Ci coś doradzić... Najlepiej gdybyś spisał umowę np. że twój tata właściciel a Ty na współwłaściciela. Zniżki. Nie wiem co chcesz kupić, ale zwyżka na OC jest potężna dla nieletnich - taki bum teraz z tym B1 szczególnie. A i tak będziesz z nimi ganiał po urzędach, więc co za różnica?

 

Takie perypetie przechodził mój kolega, któremu sprzedałam bździdełko w naszym, sieradzkim urzędzie. Ale, jak wiadomo, urząd urzędowi nierówny, warto jedank się karnąć i się dopytać, żeby potem nie było, że w innym urzędzie to można było, a w tym nie :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...