Skocz do zawartości

Łańcuch - Naciąg...


Rebel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zbyt mocne naciągnięcie łańcucha może skutkować głośna pracą skrzyni biegów (zwłaszcza przy wrzucaniu jedynki). Troszkę zmniejszyłem luz łańcucha dzisiaj i mam wrażenie że skrzynia gorzej/głośniej chodzi.

 

Live slow!!!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i weź pod uwagę, że przy jeździe w dwie osoby naciąg będzie jeszcze mocniejszy. Odpowiedni naciąg łańcucha jest bardzo ważny, dla wałka zdawczego a właściwie jego łożyska, oraz dla samych zębatek oraz łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że przy jeździe w dwie osoby

 

nawet jeśli sam będziesz jeździł na dużych nierównościach dochodzi do pełnego skoku zawieszenia!

 

jak jest za mocno naciągnięty zgrzyty na zębatkach słychać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

żeby nie zakładać nowego tematu, napiszę w tym ( mam nadzieję, że autor się nie obrazi ;) )

chciałem się doradzić jak prawidłowo zmierzyć naciąg łańcucha

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3972f53372e88e80.html

moim zdaniem sposób b jest ok, przyjmujemy sobie jakiś punkt i mierzymy odległości w skrajnych położeniach,

wolę jednak się upewnić coby nie popsuć nowego napędu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. dzięki bardzo za odpowiedź, łańcuch naciągnięty, jutro wymiana oleju i będzie można sezon zaczynać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już naciągniesz ten łańcuch i dojdziesz do wniosku, że jest super i pięknie to wsiądź na moto i sprawdź czy nadal jest tak jak chciałeś. W zależności od motocykla naciąg na stopce bocznej i naciąg gdy siedzisz na moto może się różnić. (zakładam, że nie naciągasz na centralce ;) ).

P.S. nie chcę wywoływać dyskusji o tym, że w manualu jest napisane aby sprawdzać na bocznej itp.. Manual manualem a życie życiem, jeżeli masz miękki zawias + kogoś na plecaku to zakładam się o flaszkę ze po tyś kaemów łańcuch się rozciągnie jak szmatka.

Lepiej mieć lekki luz niż za mocny naciąg. Jak to mówią...nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij smarknąć jakim smalcem na ten łańcuch :P  A byłoby w pipkę gdybyś raz na jaki czas w nafcie wymył łańcuch, ile tam syfu siedzi to głowa mała  :P  To teraz zasiałem :laugh2:

Edytowane przez Dawid Xrv (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łańcuch po naciągnięciu na stopce bocznej ma około 3,5cm "luzu" mierzone na skrajnym wychyleniu do dołu i do góry....

gdy usiądzie na moto jedna osoba ok 100kg żywej wagi :P wtedy "luz" spada do około 2,5 cm

łańcuch jak i zębatki są nowe więc mycie na razie odpada, a co do smaru to napsikane aż biało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta luz w GS'ie 20-30mm na bocznej bez obciążenia oczywiście.

 

 co do smaru to napsikane aż biało :P

 

Nie pozostaje życzyć nic innego jak bezawaryjnej jazdy i miłego mycia felgi :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bezawaryjną jazdę nie podziękuję aby taka była ;) a felgę się umyje.... wolałem żeby po wymianie napędu wszystko było dobrze nasmarowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Polecamy mały poradnik dla motocyklistów dotyczący dbania o napęd, napisany przez naszego kierownika serwisu INVENTEC na ul. Warszawskiej 72 w Pabianicach. 

 

http://sklepmotocyklowypabianice.pl/o-inventec/porady-serwisu-motocykli-inventec/item/250-jak-zadbac-o-prawidlowy-naciag-i-smarowanie-lancucha

 

Jak będą pytania to proszę o kontakt.

http://SklepMotocyklowyPabianice.pl Sklep i serwis motocyklowy INVENTEC ul. Warszawska 72 Pabianice tel: 42-215-77-77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To ja dołączę się do tematu jakże mi bliskiego. Takie pytanie: Jaki właściwie powinien być naciąg w yamaha FZ6? Pytałem wujka googla ale on ma wiele opini na ten temat.. Pomóżcie bo nie chciał bym przegiąć i uszkodzić po czasie łożysko wałka zdawczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawisz 3 cm bedzie ok, tylko ustaw to w miejscu gdzie łańcuch jest najbardziej wyciągnięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz nic nie chciałem pisać ale jak ja bym miał 5,5 to bym sie bał że łańcuch koło szyi mi sie zawinie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie

 

Jaki właściwie powinien być naciąg w yamaha FZ6?

 

 

poprawną odpowiedzią jest - tak jest zresztą w serwisówce dla FZ6 -

 

Kolego onespark, prawidłowy luz łańcucha Twojego moto to 4,5-5,5cm.

 

 

Tu dodam, że dotyczy to FZ6 roczników 2004-2007.

Sam jestem właścicielem takiego motocykla i temat dość dobrze zgłębiłem.

Taki naciąg łańcucha (4,5-5,5cm) wynika z wady fabrycznej w FZ6 2004-2007 oraz YZF-R6 1999-2005 polegającej na złym zabezpieczeniu nakrętki zębatki na wałku zdawczym. Otóż kiepskie zabezpieczenie powoduje, że nakrętka może odkręcić się, a w następstwie tego z wałka spada zębatka zdawcza. Większy niż zazwyczaj luz łańcucha ma powodować mniejsze naprężenia w układzie napędowym.

Z tego powodu Yamaha na Zachodzie ogłosiła bezpłatną przywoławczą akcję serwisową, podczas której wymieniano zabezpieczenie i nakrętkę zabezpieczające zębatkę zdawczą.

W tym temacie akcji serwisowej wysłałem zapytanie mailem do naszego lokalnego Autoryzowanego Przedstawiciela Yamahy – Liberty Motors. Mail z czerwca przeczytali po dwóch tygodniach i do dziś nie raczyli odpowiedzieć …

Mnie właśnie taka „przygoda” spotkała  - nakrętka się odkręciła i spadła zębatka zdawcza. Zębatka poszorowała trochę po wałku, skutkiem czego zdarty został gwint na wałku zdawczym. Nowej nakrętki nie było więc do czego przykręcić …

 

Dlatego dla właścicieli FZ6 z wiadomych roczników:

 - luz na łańcuchu 4,5-5,5cm

 - obowiązkowe sprawdzanie co kilka kkm czy nakrętka przy zębatce zdawczej dobrze trzyma.

I wtedy jazda Fazerkiem to już sama radość

:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ro6ert zgłebiłeś sie w temat i możesz mieć racje ale zalecenia tej serwisówki są naprawdę trochę żałosne, rozumiem ze producent się tak broni ale trochę to skopali. Jeśli faktycznie tak jest dostałbym się do przedniej zębatki złożył to wszystko na klei do gwintów i miał spokój a nie jeździć z luźnym łańcuchem lub myśleć czy zębatka się odkręci czy nie. Jak bym wziłął to ta klei i ustawił luz na 2,5-3cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...