Jump to content

Jazda Na Francuskich Tablicach


Soilox
 Share

Recommended Posts

Witam


Nie mogłem znaleźć podobnego tematu więc jestem zmuszony założyć nowy.

Jak wygląda prawnie jazda motocyklem na zagranicznych numerach.
OC trzeba wykupić i zrobić przegląd - to wiem na 100%
A jak to wygląda to w rzeczywistości. Co muszę posiadać w czasie kontroli. Do czego mają prawo się doczepić.


Dzięki za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli zakupiłeś pojazd a nie masz jeszcze zamienionych tablic na bank potrzebujesz mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży i OC zbywcy. Może ktoś kto sprowadza sprzęty się wypowie dokładniej.

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci tak gdyby nie fakt, że nie będę miał czasu na rejestracje to bym nie truł. Ale dopiero za dwa tyg. będę mógł przejść przegląd i kupić OC... A za trzy chce jechać w trasę...

Do motocykla mam: dokumenty ramy, Faktura francuska, VAT MARŻA, tłumaczenia

Link to comment
Share on other sites

Ale OC i przegląd rozumiem masz francuskie? Bo bez przeglądu długo nie pojeździsz. Czy te dokumenty kryją się pod hasłem: tłumaczenia?

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Link to comment
Share on other sites

A nie łatwiej zadzwonić do drogowki? oni całkiem chętnie udzielają informacji jak ktoś ma wątpliwości.

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Link to comment
Share on other sites

Masz 30 dni od sprowadzenia na przerejestrowanie pojazdu - 

Art. 71.PRD:
6. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.
7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Do tego czasu (o ile moto ma nadal ważny przegląd i było ubezpieczone podczas zakupu) możesz jeżdzić posiadając przy sobie dowód zakupu.

 

Po przekroczeniu tego terminu uperdliwy smerf możne nakazać odholowanie moto.

Link to comment
Share on other sites

Sam osobiście wiem, że 30 dni od daty "zakupu" ale na papierku. Przegląd można zrobić w dowolnej stacji i OC wykupić już w PL - bynajmniej znam osobę co ma tak ale na samochodzie.
Tylko nie łapie jednego. Czy ja mam z VAT marżą jeździć?

Link to comment
Share on other sites

Dobra temat już wiele razy wałkowany na różnych forach, ale na tym jeszcze nie :biggrin:

 

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany w innym kraju to musi mieć przegląd z tego kraju i ubezpieczenie.

 

Jeżeli pojazd jest już wyrejestrowany z danego kraju, można to poznać po pomazaniach i skreśleniu dowodu pojazdu lub certyfikacie eksportu, lub braku kawałka dowodu. To legalnie po Polsce takim czymś nie da się jeździć.

Cóż to oznacza dla użytkownika takiego pojazdu.

Wykupienie OC w Polsce i przegląd zerowy nic nie dają , no jedynie ktoś sobie zarobił. Przegląd zerowy się przyda do rejestracji

Pojazd nie jest dopuszczony do ruchu ponieważ nie został zarejestrowany.

W razie kolizji pojazd jest traktowany jako pojazd nie dopuszczony do ruchu czyli brak ubezpieczenia. Wiadomo każdy wykupuje  OC do takich sprowadzonych pojazdów, ale w tym przypadku to  nie działa.

 

Wykupienie OC na pojazd, który jest zarejestrowany w innym kraju. Zmarnowana kasa, gdyż OC jest ubezpieczeniem pojazdu zarejestrowanym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Więc ogólnie mówiąc twierdzenie Zdzicha Handlarza o tym że można tak jeździć, można sobie włożyć między bajki.

Dodatkowo warto sobie poczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Edited by Toschie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że motocykla sam nie sprowadziłeś tylko kupiłeś już w Polsce na fakturę? Jeżeli tak to nie możesz nim jeździć dopóki go nie zarejestrujesz. Co innego gdybyś motocykl sprowadził sam. Wtedy legalnie jeździsz przez 30 dni pod warunkiem, że masz przegląd i OC.

Moja znajoma jeździ autem na francuskich tablicach od 3 lat. OC wykupuje w Polsce na nr VIN. Jak do tej pory policja problemów nie robiła.

wolę dwieście po mieście

Link to comment
Share on other sites

Nie ma znaczenia kto sprowadził pojazd. Aby legalnie poruszać się po drogach patrz moja wcześniejsza wypowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Nie do końca się zgodzę:

 

Wykupienie OC w Polsce i przegląd zerowy nic nie dają , no jedynie ktoś sobie zarobił. Przegląd zerowy się przyda do rejestracji Pojazd nie jest dopuszczony do ruchu ponieważ nie został zarejestrowany. W razie kolizji pojazd jest traktowany jako pojazd nie dopuszczony do ruchu czyli brak ubezpieczenia. Wiadomo każdy wykupuje OC do takich sprowadzonych pojazdów, ale w tym przypadku to nie działa.

Chyba, że chodzi Ci o vat-marżę to możliwe.
Przy zwykłym sprowadzeniu samochodu znajomy miał kolizje. Racja niechętnie mu wypłacili ale pojazd był jako "dopuszczony" do ruchu. I w czasie kolizji mimo, że na FR blachach papierach z PL ubezpieczeniem i przeglądem został uznany jako poszkodowany.

Wracając do wątku... Wychodzi na to, że muszę zerówkę zrobić papiery w dłoń i do urzędu.... Ech... :dance:
I znów się zaczyna. <_<

DZIĘKI!
LwG
Link to comment
Share on other sites

Mur67 - nie myl ludziom w głowach.

Pojazd należy ZArejestrować w ciągu 30 dni od dnia zakupu.

W PL nie ma obowiązku PRZErejestrowywania pojazdów! Masz tylko obowiązek w ciągu 30 dni powiadomić Urząd o nabyciu/zbyciu pojazdu.

Rejestracja jest jednorazowa! Po rejestracji jest już tylko kwestia zgłoszeń i już.

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Link to comment
Share on other sites

Mur67 - nie myl ludziom w głowach.

Pojazd należy ZArejestrować w ciągu 30 dni od dnia zakupu.

W PL nie ma obowiązku PRZErejestrowywania pojazdów! Masz tylko obowiązek w ciągu 30 dni powiadomić Urząd o nabyciu/zbyciu pojazdu.

Rejestracja jest jednorazowa! Po rejestracji jest już tylko kwestia zgłoszeń i już.

Tomasz po pierwsze - ponieważ Soilox nie określił czu kupil w kraju sprowadzony czy sprowadził - najprawdopodobvniej sprowadził. z Dalszych wpisów wynika że ógł sprowadzić a w takim przypadku zastosowanie ma Art 71 PRD które jak wynika ze stopki powinieneś znać a punkt ten dokładnie mpodaje  to co zacytowałem 

Art. 71.PRD:

6. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.

7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. - no chyba że mądrzejszy jesteś niż obowiązujące obecnie przepisy Prawa o Ruchu Drogowym

 

Jeśłi został msprowadzony przez Kogoś na jego życzenmie i sprowadzający nie wykonał żadnych kroków związanych z wyrejestrowaniem, opłaceniem akcyzy, opłaty recyklingowej - na 90% obowiązuje termin od daty sprowadzenia - a nie zakupu

Edited by Mur67 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Owszem. Jest tak jak piszesz ale na początku użyłeś terminu PRZErejestrować, który wielu ludzi uznaje za równoznaczny z ZArejestrować.

Chodzi o rozgraniczenie tych dwóch pojęć.

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

zgadzam się ze jest przepis mówiący o konieczności zarejestrowania pojazdu na terenie polski w ciągu 30 dni

 

a czy zna ktoś jakiś przepis który mówi o tym co nam grozi gdy się nie zarejestruje tego pojazdu?

 

 

 

Wykupienie OC na pojazd, który jest zarejestrowany w innym kraju. Zmarnowana kasa, gdyż OC jest ubezpieczeniem pojazdu zarejestrowanym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Ubezpieczyciel nie ubezpieczył by gdyby nie mógł, bez ważnego przeglądu np nie ubezpieczy, coś w tym chyba musi być ze jednak można się poruszać takim pojazdem.

 

Dodam jeszcze ze jest specjalne ubezpieczenie OC na 30 dni dla pojazdów sprowadzonych bez przeglądu, ale mogą z niego skorzystać tylko firmy zajmujące się handlem pojazdami, pojazd nie musi mieć ważnego przeglądu wystarczy mieć dokument rejestracyjny z zagranicy i zakupu. W ten sposób można poruszać się nawet pojazdem z Anglii i kierownicą po prawej stronie.

 

Jest też możliwość wykupienia tkz. tablic w Niemczech w raz z ubezpieczeniem i tym autem można przejechać całą Europę. można je wykupić na każde auto nie musi to być auto z Niemiec, znajomi w ten sposób wracali autami z Włoch(tablice i ubezpieczenie przyszło z niemieć DHLem)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
4 minuty temu, Prawo napisał:

Dzień dobry państwu mam pytanie dalej mam zarejestrowany skuter w obcym kraju i nie chcem go przerejstrowywac czy mogę jeździc legalnie w Polsce 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
W dniu 14.03.2022 o 14:31, polsrodek napisał:

Dobre pytanie, prawdopodobnie tak. 

Odpowiedź brzmi tak. Temat się powtarza, ale odpowiadam. Nie trzeba zmieniać tablic, jeśli są spełnione wszystkie warunki. Tj. Aktualny przegląd techniczny z kraju pochodzenia. Dokumenty potwierdzające rejestrację zgodne z tablicą rejestracyjną i numerem vin. Ważna umowa zawarcia ubezpieczenia w kraju, gdzie pojazd jest zarejestrowany.

...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
JAREK-XJR

Moge sie mylic ale w Polsce obowiazuja polskie tablice i jesli ktos jezdzi pojazdem na obcych tablicach dluzej niz ... to powinien zarejestrowac pojazd w Polsce.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
  • Create New...