Skocz do zawartości

"bls" Algorytm Postępowania W Nagłym Zatrzymaniu Krążenia


rescuer

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie zastąpi ćwiczeń manualnych, ale od czegoś trzeba zacząć;) Wierzę, że algorytm wskarze drogę, a w sytuacji ekstremalnej pozwali osiągnąć cel. Wytyczne ERC (Europejska Rada Resuscytacji)

Czy jest bezpiecznie?

Potrząśnij za barki i głośno spytaj poszkodowanego "Halo, czy mnie słyszysz?"

Gdy nie reaguje, zawołaj o pomoc. Jeśli są w pobliżu inni ludzie wybierz jedną osobę i zwróć się do niej bezpośrednio. Np. "Halo, pan w okularach. Tak, do pana mówię. Proszę przygotować telefon, będzie mi pan potrzebny".

Udrożnij drogi oddechowe: jedną swoją rękę połóż na czole poszkodowanego, palec wskazujący oraz środkowy drugiej ręki od dołu za bródkę, jednym, płynnym ruchem odegnij głowę do tyłu i unieś żuchwę do góry.

Nachyl się nad ustami poszkodowanego, obserwuj czy klatka piersiowa się unosi, staraj sie usłyszeć świst powietrza w swoim uchu, staraj sie wyczuć ruch powietrza na swoim policzku (patrzę, słyszę, czuję oddech poszkodowanego). Oceniaj oddech przez 10 sekund. Powinieneś wykryć conajmniej 2 oddechy, jeśli jest 1 lub 0 Uznaj, że nie oddycha

Nakaż wcześniej wskazanej osobie wezwac Zespół Ratownictwa Medycznego lub jeśli nikogo nie bylo zrób to sam. To jest moment, w którym należy to zrobić bezwzględnie. Podaj miejsce powiedz, że jest osoba nieprzytomna, nieoddychająca.

Ułóż ręce na środku klatki piersiowej poszkodowanego ( klatka piersiowa zaczyna sie od obojczyków, a kończy na łukach żebrowych) jest to miejsce na mostku pomiędzy. U mężczyzn jest to linia łącząca sutki.

Twoje ręce powinny być splecione palcami, staraj sie użyć do uciskania tylko nasady dłoni. Twoje przedramiona są prostopale ułożone względem mostka. Uciskaj nie uginając łokci 30 razy w tępie 100/120 na minutę.

Ponownie udrożnij drogi oddechowe, kciukiem i palcem wskazującym ręki, którą trzymasz na czole poszkodowanego zaciśnij skrzydełka jego nosa, obejmij swoimi ustami usta poszkodowanego i wdmuchnij powietrze tak by uniosła sie klatka piersiowa ( nie generuj zbyt dużych ciśnień ). Wykonaj 2 próby oddechu i nie więcej, jak najszybciej wróć do uciskania klatki piersiowej. Po 30 uciśnięciach znów wykonaj 2 oddechy ratunkowe.

Edytowane przez rescuer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moze ja z rana malo ogarniam, ale.....co post ma na celu bo nie łapie?

Pewnie nabijanie postów. Przecież wszyscy wiedzą jak to się robi i na miejscu zdarzenia zawsze jest od ch.. chętnych do pomocy.

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Moze ja z rana malo ogarniam, ale.....co post ma na celu bo nie łapie?

Na celu ma to, że jak złapiesz wywrotkę i walniesz banią o krawężnik (czego nie życzę w żadnym razie) to ktoś kto to przeczyta będzie miał większa szansę uratować Ci życie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ludzie nie udzielają pomocy potrzebuiącym? Bo się boją, że zaszkodzą? Bo nie wiedzą jak? Chcę opisać jak. Wchodzimy, czytamy o oponach, o sprzęcie... super. Jest też dział pomoc poszkodowanym. Może kiedyś ktoś był na kursie, coś się przypomni. Chciał bym wszystkich zachęcić do edukacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z podejrzeniem uszkodzenia kręgów szyjnych ? Nienaturalne ułożenie głowy/szyi, krew wyciekająca z ucha itd.

Bardzo się cieszę, że padło to pytanie. Przyznam nawet, że na nie czekałem. Przedstawiony algorytm ma zastosowanie u poszkodowanego nieurazowego. By nauczyć się urazowki trzeba poznać podstawy. Jest zredukowany rękoczyn udrażniania dróg oddechowych bez odginania głowy, a jedynie przez uniesienie żuchwy. Może jednak być tak, że poszkodowany nieprzytomny, z zaburzeniami oddychania i niedrożnymi drogami oddechowymi nie będzie chciał się samym uniesieniem żuchwy udrożnić. Co zrobić? Człowiek ma się udusić na naszych oczach zgodnie z prawem? Nie! Nie każdy uraz zabija, ale każda niedrożnośc dróg oddechowych doprowadzi do zatrzymania krążenia. Nie mamy RTG w oczach i jedynie podejrzewamy uraz kręgosłupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co zrobić? Człowiek ma się udusić na naszych oczach zgodnie z prawem? Nie! Nie każdy uraz zabija, ale każda niedrożnośc dróg oddechowych doprowadzi do zatrzymania krążenia. Nie mamy RTG w oczach i jedynie podejrzewamy uraz kręgosłupa. Lubię to

Dobra ale nie odpowiedziałeś, na swoje pytanie Co zrobić ?? ;)

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie (i zupełnie niezłośliwie). Gość leży w pozycji która nie ułatwia dostępu do klatki piersiowej (czysto teoretycznie), szyja dziwnie wygięta, kask na głowie. Jak to w ogóle ruszyć i CZY ruszać (bo potem będzie nieumyślne spowodowanie zgonu, pretensje rodziny, trauma na całe życie) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, w swoim wywodzie nie odpowiedziałem na pytanie ;) Udrożnić drogi oddechowe przez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy. Nie jestem w stanie tu Wam pokazać jak to zrobić bez odginania głowy więc odsyłam do google. U urazowego stosujemy zredukowany rękoczyn Esmarcha. Zredukowany o odgięcie głowy.Gdy nieskuteczny odginamy delikatnie głowę, gdy czujemy opór, nierobimy nic na siłę

 

Dokładnie (i zupełnie niezłośliwie). Gość leży w pozycji która nie ułatwia dostępu do klatki piersiowej (czysto teoretycznie), szyja dziwnie wygięta, kask na głowie. Jak to w ogóle ruszyć i CZY ruszać (bo potem będzie nieumyślne spowodowanie zgonu, pretensje rodziny, trauma na całe życie) ?

Jeżeli jest nieprzytomny ma zawsze zagrożone drogi oddechowe niedrożnością. Związane to jest ze spadkiem napięcia mięśni i zapadaniem się nasady języka. Delikatnie odwroc na plecy, dalikatnie zdejmij kask i sprawdź czy oddycha po udrożnieniu dróg oddechowych ( metody powyżej ) Jeśli oddycha stabilizuj glowe i utrzymuj drogi oddechowe jak napisałem powyżej. Jeśli są krwotoki tamuj przez ucisk w miejscu krwawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie (i zupełnie niezłośliwie). Gość leży w pozycji która nie ułatwia dostępu do klatki piersiowej (czysto teoretycznie), szyja dziwnie wygięta, kask na głowie. Jak to w ogóle ruszyć i CZY ruszać (bo potem będzie nieumyślne spowodowanie zgonu, pretensje rodziny, trauma na całe życie) ?

 

 

jak nie oddycha i nie ma akcji serca to jak nie ruszysz to umrze na pewno

 

specjalnego wyboru to w tej sytuacji nie ma

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie nieprzytomny, a nie udrożnisz dróg oddechowych poszkodowany zginie. Jeśli nie rozpoczniesz resuscytacji gdy nieoddycha, poszkodowany zginie. W tych sytuacjach nie zaszkodzi się bardziej. Zaszkodzi bezczynność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W tych sytuacjach nie zaszkodzi się bardziej. Zaszkodzi bezczynność.

 

Sorry że się wcinam ;).

 

Jedyny przypadek gdzie pozostajesz bezczynny to sytuacja gdy nie jest bezpiecznie. Przy czym bezpieczeństwo to zawsze bardzo względna kwestia. Wystarczy brak podstawowego sprzętu, który jak dla mnie każdy powinien mieć przy sobie (czyt. rękawiczki).

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wcinasz sie i masz racje :smile: Bezpieczeństwo własne przede wszystkim. Dlatego by zachęcić do udzielania pomocy, gdy poszkodowany ma zakrwawioną twarz, nie macie sprzętu ochrony osobistej, macie opory przed usta-usta. Uciskajcie klatkę piersiową ( piszę o zatrzymaniu krążenia ) bez przewy, można w takiej sytuacji zrezygnować z wentylacji. Do przyjazdu karetki musi to wystarczyć.Są pewne rezerwy tlenowe, ktore uciskając trzeba rozprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok teraz temat rozumiem ;) bo pierwszy post to była podstawa podstawy i trochę nie wiedziałem jak na to patrzeć, każdy powinien znać procedurę z pierwszego posta. A w komentarzach widzę przydatne info :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i masz racje

Wiem. Przecież u was sie uczylem. Przypominają mi sie moje pytania

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypluj tą "burzę" :biggrin:

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić jak poszkodowany ma wbity przedmiot w klatkę piersiową i nie oddycha?  Ma zadawać pytania na które znam odp czy chcesz poczekać?

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zasada, że ciało obce wbite w poszkodowanego do niego należy. Trzeba wtedy ustabilizować to ciało obce i nie wolno go wyciągac. Ono działa jak korek i samo tamuje krwawienie. Wyjątek stanowi ciało obce wbite w klatkę piersiową u poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Trzeba wyjąć przedmiot wbity w klatę i prowadzić uciskanie klatki piersiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to przenoszenie poszkodowanych z ulicy np. na chodnik. Takich rzeczy nie należy robić aby nie powodować urazów wtórnych. Jedynie stabilizacja głowy i oczekiwanie na ZRM jeśli poszkodowany wydolny krążeniowo i oddechowo. (Ewentualnie tamowanie krwotoków jeśli występują)...

Edytowane przez kamaras (wyświetl historię edycji)

kamaras

ccm250.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, ostatnio widziałem wypowiedź ratownika w TV, który twierdził że wg. "najnowszych wytycznych" sam masaż serca wystarczy bez sztucznego oddychania - to prawda?? :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, ostatnio widziałem wypowiedź ratownika w TV, który twierdził że wg. "najnowszych wytycznych" sam masaż serca wystarczy bez sztucznego oddychania - to prawda?? :smile:

Cofnij na pierwszą kartę, tam wyjaśniałem. A najlepiej zapoznaj się z całością. Nie ma tego aż tak dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...