Jump to content

Łatka/zapasówka w sprayu,sznury,kołki, grzybki naprawcze, itp.

Emil
 Share

Recommended Posts

Ostatnio zainteresował mnie temat naprawy doraźnej opon. Naprawę doraźną przeprowadzamy poza warsztatem wulkanizacyjnym bez zdejmowania opony z obręczy. Naprawa taka jest krótkotrwała i wymaga ponownej naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym z wyłączeniem opon pojazdów wolnobieżnych. Na rynku można znaleźć szereg wszelkiego rodzaju preparatów i zestawów do samodzielnej naprawy ogumienia.Metoda naprawy doraźnej posiada swoje plusy i minusy. Do najważniejszych można zaliczyć:- Brak użycia profesjonalnych, często skomplikowanych narzędzi naprawczych.- Łatwość i szybkość przeprowadzenia naprawy.- Naprawę może wykonać praktycznie każda osoba, bez wymogu wcześniejszego, specjalistycznego przeszkolenia.- Możliwość przeprowadzenia czynności naprawczych w każdych warunkach.- Krótki okres żywotności naprawianej opony.- Brak możliwości specjalistycznej oceny uszkodzenia oraz stanu technicznego opony.Doraźna naprawa to często pierwszy krok w kierunku naprawy trwałej. Zaleca się, aby dystanse pokonywane na oponie naprawionej samodzielnie ograniczały się do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego, gdzie oględzinami i profesjonalną naprawą zajmie się wykwalifikowany pracownik.Rodzi się pytanie, czy ogólnie znane i dostępne sposoby samodzielnej naprawy opon znajdą zastosowanie w oponach motocyklowych? Jeżeli tak, to jakie? Która z metod daje najlepsze efekty?Może macie jakieś doświadczenia, opinie i uwagi odnośnie tego tematu?

Ja słyszałem że można kołkować opony w przypadku przebicia w trasie ale jest to metoda krótkotrwała i trzeba się po tym udać do wulkanizatora ale sam jeszcze tego nie próbowałem ;)

608_motocykle_pasja_ycie.png

Ja słyszałem że można kołkować opony w przypadku przebicia w trasie ale jest to metoda krótkotrwała i trzeba się po tym udać do wulkanizatora ale sam jeszcze tego nie próbowałem ;)

Zgadza się. Doczytałem się, ze metoda kołkowania jest zalecana w przypadku przebicia gwoździowego, gdzie skutkiem jest minimalne uszkodzenie opony. W takim przypadku problem na dobra sprawę dotyczy utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponie, a sama naprawa ma na celu uszczelnienie jej. Jak słusznie zauważyłeś kołkowanie, ale także pozostałe metody naprawy doraźnej opon wymagają ponownego przeprowadzenia naprawy w zakładzie wulkanizacyjnym [naprawa trwała]Podczas kołkowania opony motocyklowej zaleca się uwzględnić poniższe zasady: - maksymalnie można stosować 1 wkład naprawczy w jednej oponie,- kołkowanie opon stosuje się w ilości max. 4 kołków na oponę.

• 2 weeks later...

Podobno te tzw. łaty w sprayu - mogą mocno zaszkodzić oponie. Generalnie pomysł z tym to rewelacja, o ile potem się nie okaże że dzięki temu przejechaliśmy bezpiecznie te 500m do wulkanizatora, który by nam powiedział że opona up**** w środku jak stół w TVN-ie i nie ma jej co naprawiać, tylko trza na nową wymienić ;/

Muszę coś kupić w sklepie moto-akcesoria, znalazłem też spray do opon - http://www.moto-akcesoria.pl/product_info.php?products_id=26735

Chyba go zakupię, ale mam nadzieję, że się nie przyda.

Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie? Zajrzyj na www.wega-lodz.pl

nie będę uchodzić za znawcę tematu. Ale biorąc pod uwagę hipotetyczną sytuację opisaną przeze mnie powyżej, celowałbym w coś z nieco wyższej półki - ok. 40zł. To i tak jednorazowy wydadtek, a nóż może kiedyś uratuje Ci oponę od wymiany :>

zapomniałem dopisać, ja obecnie posiadam Motula takie cudo.. Trudno mi mówić o jego walorach użytkowych w praktyce, bo jeszcze nigdy nie musiałem z tego korzystać, ale kosztowało ok 40zł:>