Jump to content

Do 10 urodzin Forum Łódzkich Motocyklistów pozostało niewiele czasu!

Starannie zaplanuj sobotę 26-06-2021, aby być z nami cały dzień ! Więcej informacji i lokalizacja znajduje się tutaj - klik.

2.thumb.png.1a9522f27c5ecaeb337f6dc2d1b2 1.thumb.png.cabdc419a5e47841cadf8e37bbf4

10 urodziny Forum Łódzkich Motocyklistów właśnie trwają - jesteśmy na terenie Moto Areny Łódź!

Zmiany w ruchu drogowym 1 czerwiec 2021


Dobromil1984

Recommended Posts

Dobromil1984

Od 1 czerwca w życie wejdą ważne zmiany nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Nowe regulacje zakładają zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zakaz tak zwanej jazdy na zderzaku.

Tak jak w tytule, zmiany w prawie o ruchu drogowym wejdą w życie już za dwa dni. Chciał bym zachęcić do dyskusji na ten temat bo wydaje mi się wielce kontrowersyjne w szczególności pierwszeństwo dla pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Pieszy zbliżający się do przejścia będzie miał absolutne pierwszeństwo i chciał bym poznać wasze zdanie na ten temat. Dodam od siebie jeszcze tylko tyle, że spotkałem już kilkukrotnie taką sytuacje zatrzymując się przed przejściem i chcąc przepuścić pieszego, że ten zaczął machać ręka i informować mnie w ten sposób, że nie będzie przechodził lub na kogoś czeka. Co o tym sądzicie ? Jakie Wy mieliście sytuacje z pieszymi, zachęcam do dyskusji na ten temat jak i nowego prawa.

Link to post
Share on other sites
Mario74

Teraz to ja sobie mogę pomachać szabelką i nic to nie zmieni. Jeżdżę autem motocyklem i jestem też pieszym ale moje zdanie na ten temat jest jedno. Chodnik dla pieszych a jezdnia dla pojazdów. To na pieszym powinien spoczywać obowiązek bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Oczywiście na oznaczonych przejściach też powinni mieć swoje prawa i takie jak były obecnie są moim zdaniem wystarczające.

Link to post
Share on other sites
Dobromil1984

Obowiązek przepuszczenia pieszego zbliżającego się do przejścia dla pieszych spowoduje dla mnie zagrożenie w ruchu drogowym . Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych gdy tylko zobaczy pieszego, który jest w odlegości powiedzmy kilku metrów zacznie gwałtownie hamować. Jadąc za taka osobą teraz nie będę miał pewności czy faktycznie zdecyduje się na przejazd czy przepuszczenie. Ten przepis wprowadza kolejny bałagan a piesi będą tylko  bardziej naginali przepisy. 

Link to post
Share on other sites
karwoj25

Problem bezpieczeństwa pieszych rzeczywiście występuje i  jest w Polsce bardzo poważny. Tym bardziej w Łodzi, gdzie ginie bardzo dużo pieszych na oznakowanych przejściach. Oczywista sprawa, że trzeba coś z tym zrobić, więc pisze się nowelizację ustawy i w ten sposób magicznie problemy znikną (jasne). Zamiast pisać prawo od nowa, wystarczyło zacząć egzekwować obecne. Problemem nie jest fakt, że pieszy nie może wejść na przejście. Problemem są wypadki, które dzieją się po wejściu na przejście.

Rozwiązaniem problemu powinno być wyciągnięcie policjantów drogówki z krzaków i postawienie ich w okolicy niebezpiecznych przejść. Zamiast mierzyć prędkość gdzieś na granicy wioski i lasu nieprecyzyjnym radarem, można każde wyprzedzanie/omijanie w okolicy przejścia zamieniać na 500PLN + 10pkt. Przecież te przepisy obowiązują od bardzo dawna, tylko nikt ich nie egzekwuje. Weźmy jako przykład programy "STOP Drogówka" albo "Uwaga Pirat" - może dwa razy widziałem akcje w okolicach przejść dla pieszych. Reszta to wideorejestratory, które dają kasę, albo kolizje :)

Drugim martwym przepisem jest tzw. "zakaz jazdy na zderzaku". Problem oczywiście jest, ale rozwiązania brak, bo sam zakaz nic nie da.

Link to post
Share on other sites
Munga

To samo jest z ograniczeniem prędkości do 50 w zabudowanym. Wszyscy wiemy jakie "zabudowane tereny" są najlepiej oblegane przez krzakowych wyjadaczy. Gdybym jeździł po drogach sam, zniósłbym wszystkie zakazy/nakazy - bo umiem jeździć i wiem co gdzie może mnie spotkać. Tylko wtedy na drogach byłby armageddon, bo dzieciaki z nowym prawkiem stówkę w zabudowanym by mieli w trakcie hamowania ;) 

Znaki poziome? A na co to komu. Już nie raz jeżdżąc drogami typu B zastanawiałem się kto ma pierwszeństwo, bo o ile znak pionowy można przeoczyć, o tyle "pasy" na asfalcie powinny być ZAWSZE i WSZĘDZIE, a tak nie jest. To samo ze znakami STOP/USTĄP - często gęsto powinien stać "ten drugi", bo ten który stoi nie ma uzasadnienia wcale.

 

Edukacja, a nie zakazy. Niestety oleju się wlać do głowy nie da. W stanach sprzedawca broni ma prawo na zasadzie "własnego odczucia" odmówić sprzedaży broni. Z prawem jazdy powinno być podobnie. Znam kobietę, która podchodziła 13x do prawka i w końcu zdała. Jeździć nigdy nie będzie umiała, ale w jej oczach ona jest kierowcą rajdowym. Z drugiej strony, dać prawo egzaminatorowi (czy uczącemu) oblania Cię "bo tak" i wystarczyłaby krótka pyskówka i "po ptokach". Tak źle i tak nie dobrze :) 


Co do pieszych - nie nie nie nie nie nie nie nie nie nie nie nie nie nie. Może w dużych miastach zdałoby to egzamin - w Norwegii to działa. Tylko tam nie ma takich ludzi, jak u nas. Stają przy przejściu dla pieszych i gadają. Albo staje babcia pod pasami i trzyma rower - zatrzymujesz się, żeby przeszła, a ta wsiada na dziabę, odpala pedały i z przejścia dla pieszych wali na sagę rowerem i już magicznie jest użytkownikiem drogi :) Także u nas nie zda to egzaminu, póki żyją ludzie "starych czasów".

Link to post
Share on other sites
Dobromil1984
4 godziny temu, ro6ert napisał:

Czytałem ten artykuł dziś rano. A ja się pytam gdzie ta wielka kampania informacyjna jaka była zapowiadana? Gdzie jest Policja i gdzie jest Państwo którzy powinni od dawna o tym trąbić na prawo i lewo . Najlepiej nie informować a później nakładać mandaty na kierowców, bo mało pieniążków zostało z tego rozdawnictwa. 

Link to post
Share on other sites
Lancet

Nasze prawo drogowe, IMHO, jest jak polskie prawo podatkowe - nie ma tak. że jest coś "na stałe", tylko co roku ktoś "ma pomysł" (tu lepiej pasuje czeskie "ma napad") na nowe przepisy i co roku mamy jakieś rewelacyjne zmiany. Cud boski, że czerwone światła nadal każą się zatrzymać, a zielone pozwalają jechać (choć ostrożnie - bo tak na prawdę tylko pozwalają na wjazd na skrzyżowanie, co nie zwalnia kierującego od szczególnej uwagi - zwłaszcza przy prawoskręcie), więc liczmy się z tym, że znowu nam jakąś "obrożę" założą i dołożą opłat, skoro już teraz pieszy ma pierwszeństwo na jezdni, do centrum zaraz nie będzie można wjechać, czekam tylko aż znowu wpadną na pomysł, żeby przed każdym pojazdem biegł facet z ostrzegającą chorągiewką. Dziwne, że jeszcze nikt nie wymyślił opłat za przejazdy przez mosty i tunele - w Polsce jak za coś można zapłacić, to trzeba będzie prędzej, czy później to zrobić...

Na nieszczęście nikt o tych zmianach specjalnie nie informuje - jak się nie czyta Onetu, Interii i innej WP, to łatwo takie sprawy przeoczyć, a są tacy, co z tego powodu tylko zacierają ręce.

Zawsze twierdziłem, że powinniśmy założyć Partię Kierowców, żeby walczyć o to, by z nas nie zdzierali opłat (paliwo, podatek drogowy, ubezpieczenia, opłaty autostradowe itp), nie zmuszali do jazdy defensywnej (za chwilę będzie 30 km w obszarze zabudowanym) i jeszcze wbijali nas w poczucie winy, że te nasze pojazdy to tylko smrodzą, kopcą i zabijają.

Link to post
Share on other sites
Mario74

Jest kanał na YT MotoPRawda i tam człowiek miażdży te bzdury co wprowadzają. A także filmik z Niemiec jak jest to tam rozwiązane. Też jest poruszony temat 30km/h w terenie zab.

Link to post
Share on other sites
Munga

Świeża sytuacja z wczoraj: zbliżam się do przejścia dla pieszych w Konstantynowie Łódzkim, widzę pieszą. Babeczka podeszła sobie do skrajni (ja po hamulcach, myślę "wejdzie"), a ta stanęła na jednej nodze i takiego pięknego żyrafiego "zaglądacza" za mnie zasadziła, po czym odwróciła się na pięcie i odeszła w przeciwnym kierunku.

W myśl nowych przepisów musisz hamować i wpuszczać, bo ona "miała zamiar". Co z tego, że się w połowie rozmyśliła :) To jest problem, a nie przepisy. Ludzie chodzą przy drodze jak po łące, z głową w chmurach, a później "nieszczęście", bo 'debil' jechał.

Link to post
Share on other sites
Wojtas

Są też takie "dziwne" miejsca że ludzie czekają na tramwaj i autobus równocześnie. Czekają sobie przy przejściu dla pieszych (bez sygnalizacji). Przystanki są oddzielone drogą (dwa pasy ruchu w jednym kierunku). Takie miejsce jest na ul. Pabianicka przy rondzie w stronę Szpitala M.Kopernika.

Link to post
Share on other sites
Dobromil1984
W dniu 1.06.2021 o 12:47, Wojtas napisał:

Są też takie "dziwne" miejsca że ludzie czekają na tramwaj i autobus równocześnie. Czekają sobie przy przejściu dla pieszych (bez sygnalizacji). Przystanki są oddzielone drogą (dwa pasy ruchu w jednym kierunku). Takie miejsce jest na ul. Pabianicka przy rondzie w stronę Szpitala M.Kopernika.

Dla mnie osobiście nie powinno być przystanków autobusowych zaraz przy przejściach dla pieszych. Miałem kiedyś pewną sytuacje jadąc ul. Szczecińską w stronę Zgierza. Mijam ul. Sianokosy i zaczyna się las. Jest tam przejście dla pieszych i przystanki autobusowe. Z lewej strony stał autobus i za autobusu wyszła mi kobitka była na pasach ale wcale nie patrzyła w moją stronę. Szła na pewniaka a na tych pasach kiedyś ktoś tam zginął. Sprawdza uciekł ale go podobno złapali. Brawo dla kierowcy auta, który stał zaraz za przejściem dla pieszych i mrugał do mnie światłami. Widziałem ją ale dzięki niemu zauważyłem ja wcześniej 👍 Jest tam ciemno i bardzo niebezpiecznie, jak coś to uważajcie Wszyscy. 

Link to post
Share on other sites
Wojtas

Dla mnie to są stayści-kaskaderzy do filmów grozy.

Link to post
Share on other sites
Wojtas
3 godziny temu, Dobromil1984 napisał:

 

Ale urwał.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
  • Create New...