Skocz do zawartości

Głośny wydech - problem na drodze?


marcinsu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Przymierzam się do zmiany w swoim motocyklu wydechu z akcesoryjnego Arrow na SC Project S1.

Na stronie producenta oznaczony jest jako "for racing use only".

 

Zastanawiam się czy bywają jakieś problemy z policją itd. Czy w razie kontroli komuś zdarzyło się aby sprawdzali jaka jest głośność?

 

Wiem ze takie testy nie powinni robić na ulicy, z uwagi na to że nie są to odpowiednie warunki, no ale.

Dokładnie nie wiem jakie mamy te przepisy. W jednym artykule znajduję informację że max 96dB w innym 74dB.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marcinsu napisał:

Zastanawiam się czy bywają jakieś problemy z policją itd.

oczywiście, że bywają.

 

19 minut temu, marcinsu napisał:

Czy w razie kontroli komuś zdarzyło się aby sprawdzali jaka jest głośność?

Drogówka (poza ekipami technicznymi) nie ma czym zmierzyć głośności. Mogą Cię wysłać z zablokowanym dowodem na przegląd :)

Kiedyś był przypadek wstępnego pomiaru głośności smartfonem: https://tvn24.pl/krakow/pomiar-glosnosci-motocykla-smartfonem-ra583071-3313791

Dyskusji o głośności było już dość, wniosek jest taki, że jeździsz i liczysz się z możliwością mandatu.

GS500 icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia innych motocyklistów wiem, że głośne wydechy dobre są na tzw. krótką metę. Jeśli jeździsz dużo to sam dojdziesz do wniosku, że przyjemności w tym to nie za wiele.

A i ryzyko trafienia na jakiegoś gorliwego stróża prawa wzrasta.

yamaha-stars.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał @Bemol jeśli zamierzasz jeżdzic na dłuższe wycieczki to szkoda własnego słuchu. Co do policji to jeśli przelecisz przez miasto na jednym kole z prędkością dźwięku tudzież będziesz odstawiał inne szopki i zatrzyma cię policja to głośny wydech jest po prostu jednym z punktów do których będą mogli się uczepić. Dochodzi jeszcze kwestia tego że głośny wydech jest na tor, a z tego co wiem tory też maja swoje ograniczenie co do głośności wydechu i każą dbkillery zakładać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcinsu napisał:

oznaczony jest jako "for racing use only".

W tym przypadku dB nie mają znaczenia, ten wydech nie jest poprostu homologowany i w świetle prawa nie można go używać na drodze. 

Mam też taki tłumik, nie ma on nawet możliwości założenia dB-killera ale nie jest też jakoś przesadnie głośny w moim odczuciu. Będzie okazja to zmierzę z ciekawości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie każdy ma rację. Sam musisz zdecydować.
Mam u siebie również "Race use only" na akrapie. Mam kompletny układ z  kolektorami. Nigdy nikt nawet o to nie pytał, na torze, na trasie ani na przeglądzie.
Jeżdżę w zatyczkach, bo szum wiatru jak to w nakedzie potrafi zepsuć wieczór po dniu jazdy w siodle.

...You can be better than that..

       ╭〔︶︵︶〕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośny wydech na drodze nie będzie problemem. Ale przygazówki, popisówki na osiedlu mogą źle się skończyć SWKk9kpTURBXy9hYzc4NjQyMzdmMDg3NGEwYTM2ZmRlNjY0YzY3ZGE5Yi5qcGeSlQMAzKTNA7rNAhmVAs0DBwDDw4GhMAE.jpeg.aabf30638bab4ed1cc23a72eae76a32b.jpeg

 

motor.gif"Jadąc motocyklem ile się da, w ciągu 5 minut przeżywasz więcej niż inni przez całe życie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karwoj25

W zasadzie to inny wygląd. Seryjny/akcesoryjny nie bardzo się podoba.

Planowałem kiedyś po zakupie moto zmianę na jakiś inny. Przeglądałem listę dostępnych i trafiłem na dwa - sc project i spark. Dość zbliżone z wyglądu.

W przypadku spark nie ma w zestawie db killera. Sc Project już ma.

 

Przez obecną sytuację i jeszcze zimę takie pomysły przychodzą do głowy 🤪

 

Nie przekraczam prędkości na moto w sposób znaczący, szczególnie w mieście lub wsi. Także za samą jazdę nie obawiam się.

O głośność raczej się nie obawiam. W kasku obecnie niewiele słyszę obecny wydech.

W poprzednim moto GSXR-600, miałem jakiś GP Racing. Dźwięk nie przeszkadzał, tylko niewygodna jazda. No ale co zrobić jak sport kusił, trzeba się przekonać :)

 

Raczej się zdecyduję, dzięki za wszystkie informację :)

Edytowane przez marcinsu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwiększona głośność jest jakby w gratisie do wyglądu :)

Pod tym linkiem zebrano wszystko, o czym pisaliśmy wcześniej (no może poza pianką montażową): https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/motocykle/glosny-wydech-mozesz-zaplacic-mandat/4jcw6zw

Z ciekawości: czy masz na tabliczce znamionowej ilość dB? Ile podali jako normę?

GS500 icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, marcinsu napisał:

Jakby tak policzyć 7dB za dużo emoji6.png

7 decybeli różnicy (103 vs. 96) to ponad dwukrotnie większe ciśnienie akustyczne, więc dość mocno odczuwalny wzrost. I mówimy tutaj o połowie obrotów użytecznych, ciekawe co się dzieje pod czerwonym polem.

Niemniej, jeśli potrzebujesz dobrego wyglądu i konkretnie ten model Ci się podoba, to nie masz wyjścia :) najwyżej dokupisz stopery jak wspomniano wyżej :)

GS500 icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...