Skocz do zawartości

Laptop Do Grafiki


SamotnyJeździec

Rekomendowane odpowiedzi

SamotnyJeździec

Witam!
Ostatnio zacząłem się troszkę bawić w obróbkę filmów i zdjęć i niestety mój stary laptop bardzo długo myśli, a przy filmach "klatkuje". Liznąłem troszkę tematu i z tego co się dowiedziałem to procesor intela i5 albo i7 ,minimum 8 giga pamięci, dedykowana karta graficzna i najlepiej dysk SSD. Wszystko fajnie, ale nie wiem, czy aż taki sprzęt będzie mi potrzebny. Co do zdjęć to obróbka RAW'ów chyba aż takich nie ma wymagań, a filmy maksymalnie w HD, bo nie mam kamery 4k i póki co w ogóle nie myślę o takiej jakość. Cena w jakiej chciałbym się zamknąć to 2500 ( oczywiście jak da się taniej, to lepiej ), czy jest to realne ? Znalazłem np coś takiego :

 

http://allegro.pl/gracz-lenovo-i5-4x2-7ghz-ssd-240gb-nvidia-920m-i6635965351.html

 

Widzę dużą różnicę w cenie między HDD i SSD, czy na pewno potrzebny będzie SSD, jest aż taka różnica ? No i na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sorry, za głupie pytania, ale naprawdę się nie znam, a jak się nie zapytam to się nie dowiem :smile: !
Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez SamotnyJeździec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak obrabiasz grafikę albo montujesz filmy (kodowanie, kompresja, zapis) to potrzebujesz dobrego procka, RAM na dzień dzisiejszy 16 GB lub więcej i SSD raczej koniecznie. Pliki video są duże a SSD skróci czas odczytu/zapisu, co przy kilkugigabajtowych plikach ma znaczenie (zwłaszcza przy dużych produkcjach). Niestety, ale za 2500 będzie ciężko. Ważna jest tez grafika. Do takich celów nigdy integra - przydałby się jakiś GTX albo nawet ze dwa.


Ja to widzę tak:
http://www.x-kom.pl/g-2/c/1522-notebooki-laptopy-15-6.html?sort_by=price_asc&f[22][277]=1&f[37][48824]=1&f[58][from]=16

Nic tańszego bym nie brał. Ten co wkleiłeś też da radę, ale lapek to u mnie zakup raz na 4-5 lat... może warto dołożyć parę stówek.


Dodam jeszcze jedna uwagę. Pierwsze lapki z wklejonego szukania na x-kom mają 2 rdzenie i po 2 potoki na rdzeń. Te dalsze, kilka stówek droższe już 4 x 2, a więc wydajność więcej jak podwójna (taktowanie 2.4-3.0 vs 2.7-3.5).

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Aidekk ma racje w całej rozciągłości, o ile obróbka zdjęć nie jest w tej chwili wyzwaniem dla komputera o tyle już RAW jest o wiele bardziej wymagający. Filmy w fullHD potrzebują każdego czynnika wydajności począwszy od procka poprzez pamięc na dysku kończąc i tu SSD to jedyny wybór. 

Tak że tak jak chcesz naprawdę poczuć co to jest wygodna i płynna praca to 2500 będzie trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze: PROC + GRAFIKA (suma mocy obliczeniowej)
Ważne: RAM
Średnio ważne: zapis/odczyt (SSD vs SSHD vs HDD)

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek rst1000

 

 

Ostatnio zacząłem się troszkę bawić w obróbkę filmów i zdjęć i niestety mój stary laptop bardzo długo myśli, a przy filmach "klatkuje".

 

Ja mam nieco odmienne zdanie. Do obróbki grafiki nie kupuje się laptopa. To są sprzęty zbyt słabe. Laptop służy do przenoszenia informacji i jej prezentacji. Co prawda nie mam doświadczenia w filmach ale w programach CAD'owskich ale problem jest dość podobny. Bo grafikę z obiektu 3D także się obrabia, co jest marginesem ale też występuje w początkowych fazach procesu inwestycyjnego.

Powinieneś kupić sprzęt polecony przez firmę która napisała program. Oni będą wiedzieć co najlepiej się sprawdza. A jak chcesz miec efekty pracy to sama karta graficzna będzie kosztowała tyle co laptop. To dla profesjonalistów. Temat jest szeroki i sama moc procesora to tylko część problemu związanego ze sprzętem. Tak jak pisałem wcześniej telefon do producenta oprogramowania bo z firm używających takie oprogramowanie nikt pary z gęby nie puści.

large.593303dbf0906_NapisthebeginerR.jpg.d8326e9181116ec3f6b8722b716ec5c8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz bawić się w obróbkę foto na matrycy 1366x766

 

słabo to widzę

 

fotografuję od 10 lat i przerobiłem wiele sprzętów

najwięcej radości dało mi przejście na sprzęt z i3 3.10GHz 4GB ramu no i matryca 1920x1080

zastanów się bo kupując sprzęt z mega bebechami i matrycą 1366x766 to nie ma sensu

wsadzasz silnik od lambo do maluszka bez reszty kosmetyki !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że ssd ma bardzo duże znaczenie, chodzi o prędkość odczytu i zapisu dużych plików. Roznica jest warta dopłaty.

Również podwyższona rozdzielczość, imo 1366x768 odpada.

 

Bardzo fajną opcją, przy tego rodzaju pracy, jest też podłączenie monitora, pole robocze na monitorze, okna z narzędziami na ekranie laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej na bitumice niż w botanice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamotnyJeździec

Ok, bardzo Wam dziękuję za pomoc i wyczerpujące odpowiedzi. Troszkę szkoda, że w zakładanym budżecie się nie zmieszczę, ale skoro tak piszecie, to wolę poczekać i dołożyć, żeby później nie żałować.
LWG!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz bawić się w obróbkę foto na matrycy 1366x766

Drogi kolego, laptopy (nawet te 15,6" mają teraz matryce 1920x1080... te większe tym bardziej). Tak czy inaczej dobra uwaga.

 

Laptop to nie jest idealne rozwiązanie, ale jest mobilny i z pewnością wielozadaniowy (nie będzie służył jedynie do grafiki. Komp stacjonarny jest tańszy w tych samych parametrach, ale coś za coś :smile:

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamotnyJeździec

Domyślam się, że taniej wyjdzie stacjonarny, ale nie bardzo mam go gdzie postawić, dużo wygodniej jest z lapkiem. Ja nie jestem i raczej nigdy profesjonalistą nie będę, kleję tylko filmiki z różnych wypadów, zdjęcia robię amatorsko i nigdy nie obrabiałem, a chciałem spróbować. Z tym, że jak już kupować to coś porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drogi kolego, laptopy (nawet te 15,6" mają teraz matryce 1920x1080... te większe tym bardziej).

 

Wiem o tym dobrze... nawet małe laptopy 12" potrafią mieć matrycę FHD ( tylko ich koszt jest kosmiczny ) ale ja odpaliłem link który podał autor wątku i odniosłem się dokładnie do tego co zobaczyłem w specyfikacji wybranego laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamotnyJeździec

Wiem o tym dobrze... nawet małe laptopy 12" potrafią mieć matrycę FHD ( tylko ich koszt jest kosmiczny ) ale ja odpaliłem link który podał autor wątku i odniosłem się dokładnie do tego co zobaczyłem w specyfikacji wybranego laptopa.

Fakt, nie zwróciłem uwagi na ten parametr, skupiłem się na RAMie, procesorze i dysku. Dlatego wolałem się zapytać ludzi którzy się znają na temacie, bo domyślam się, że w tych "okazyjnych cenach" jest sporo właśnie takich haczyków jak ten z rozdzielczością

Edytowane przez SamotnyJeździec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zostałem zaproszony tutaj z mojej grupy "Laptopy" na FB (4600 osób łatwo znaleźć).

 

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa

Zachęcam do wypełnienia ankiety żeby móc tutaj doradzić a nie wróżyć z fusów oraz dopytywać pojedynczo o każdą informację.

 

Arpe a ty doczytaj - dlaczego warto kupować dyski SSD do laptopów samodzielnie

 

a filmy maksymalnie w HD, bo nie mam kamery 4k i póki co w ogóle nie myślę o takiej jakość

 

Za dwa lata można się spodziewać że w takiej będą nagrywać nawet wideorejestratory samochodowe, telefony za 1000zł też ;)

https://www.purepc.pl/notebooki/pierwsze_wyniki_wydajnosci_procesora_intel_core_i77700hq

Najlepiej kupować z procesorem 4 rdzeniowym bo tutaj zbyt wiele się nie zmieni jeśli nie będzie ofensywy ze strony AMD.

 

Acer V5-591G i7-6700HQ/8GB/1000/Win10 FHD GTX950M - pod zabawę z video/rendery lub tańszy na i5 (zobaczymy po ankiecie).

+ dysk SSD na kościach MLC (SATA) nie mówię o jakichś drogich jak PCIe/NVMe ;) Ale o dobrych i trwałych.
Kingston 120GB M.2 2280 SSD G2

Patriot 240GB M.2 SATA SSD 2280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...