Skocz do zawartości

Pierwsze Łódzkie Motocyklistki :)


Thebestof78

Rekomendowane odpowiedzi

http://lodzkagazeta.pl/rachela-goldberzanka/

 

 

 

 

Rachela Goldberżanka

by Dorota Rawicz-Lipińska ·

Również i do motocyklu zabrały się ostatnio nasze panie. Sekcja motocyklowa „Unionu” do niedawna miała jedynaczkę w osobie panny Lizy Neuman, która uczestniczyła niemal we wszystkich poważniejszych imprezach, zbierając nagrody za pełnowartościowe wyczyny. W ostatnich dniach jedynaczce „Unionu” przybyła siostrzyca w osobie panny Eli Goldberżanki, której chrzest bojowy wypadł doskonale. Nową motorzystkę łódzką witamy jaknajserdeczniej.

Lata międzywojenne w Polsce to czas rozwoju sportu i turystyki motocyklowej. Prasa donosiła o kolejnych zlotach, rajdach i wyścigach. Ilustrowała artykuły zdjęciami motocyklistów w zakurzonych płóciennych kombinezonach, goglach i pilotkach bądź beretach (kaski były wówczas wyjątkiem raczej, niż regułą), opartych o maszyny prawie zapomnianych dziś marek: Calthorpe, Ariel czy Rudge. Łódź na mapie sportu motocyklowego była jednym z większych ośrodków – stosunkowo niezłe w tym rejonie drogi oraz tor w Helenowie sprzyjały organizowaniu wszelkiego rodzaju zawodów dla pasjonatów dwóch kółek.

Jedną z mniej znanych, a wartych przypomnienia postaci łódzkiego motocyklizmu, była Rachela (Ela) Goldberżanka, farmaceutka, zamieszkała przy ulicy Piłsudskiego 65. Karierę sportową rozpoczęła w barwach Unionu, o czym tymi słowami zawiadamiał w dniu 28 września 1930 r. Express Niedzielny Ilustrowany [pisownia oryginalna – przyp. red.]:

Również i do motocyklu zabrały się ostatnio nasze panie. Sekcja motocyklowa „Unionu” do niedawna miała jedynaczkę w osobie panny Lizy Neuman, która uczestniczyła niemal we wszystkich poważniejszych imprezach, zbierając nagrody za pełnowartościowe wyczyny. W ostatnich dniach jedynaczce „Unionu” przybyła siostrzyca w osobie panny Eli Goldberżanki, której chrzest bojowy wypadł doskonale. Nową motorzystkę łódzką witamy jaknajserdeczniej.

Fotografię świeżo upieczonej klubowiczki na jej BSA 350 z wózkiem zamieściła również Panorama.

Ela z zapałem uczestniczyła w życiu klubowym – wiemy, że brała udział w radio-rajdzie Unionu na zakończenie sezonu motocyklowego w 1930 r. Jeźdźcy, podzieleni na cztery grupy, byli do nieznanego im wcześniej celu kierowani przez radiostację. Specjalny wysłannik Republiki komentował [pisownia oryginalna – przyp. red.]:

Na ostatnim etapie sympatyczną zawodniczkę „zielonych” Goldberżankę nie omija pech. Przez cały czas trzymała się dzielnie i w niczem nie ustępowała kolegom. Naraz, musiała przystanąć dla reperacji opony, a gdy naprawiła – zmyliła trasę, przez co spóźniła się. Defekt ten „kosztował” grupę 23 pkt. karne.

Sezon 1931 Rachela rozpoczęła, uczestnicząc w rajdzie zimowym Kalisz-Łódź-Kalisz (ok. 300 km), o czym donosił Stadjon: Ilustrowany Tygodnik Sportowy [pisownia oryginalna – przyp. red.]:

Mimo mrozu i zlodowaciałych dróg większość zawodników ukończyła raid z wynikami dodatniemi, między nimi zaś jedna kobieta Goldberżanka (Union) na maszynie B.S.A.

W marcu 1931 r. jako jedna z czworga zawodników swego klubu brała udział w rajdzie dookoła Warszawy, a w maju w zjeździe gwiaździstym, zorganizowanym przez sekcję motocyklową Bar-Kochby w Łodzi. Ela zwyciężyła tam w kategorii pań, przebywając największą ilość kilometrów i bijąc dwie warszawianki, Rotwandównę i Długokęcką. W sierpniu młoda łodzianka startowała natomiast w długim, bo tysiąckilometrowym rajdzie Warszawa-Wilno-Warszawa – a trzeba pamiętać, że ówczesne polskie drogi to nie zawsze asfalt, ale gruntówki, często rozmokłe, wyboiste, pełne ostrych kamieni i gwoździ z końskich podków, co skutkowało nieustannym łataniem przebitych dętek. Goldberżanka trasę ukończyła, a nawet, jak donosi reklama motocykli BSA, na maszynie właśnie tej marki zdobyła nagrodę dla najlepszej motocyklistki rajdu.

Udział Eli wspominała również w artykule „Dwa kółka i strach to mój sportowy fach” jej rajdowa konkurentka, Janina Rotwandówna [pisownia oryginalna – przyp. red.]:

Koło Radzymina wogóle nie było drogi, i przez 20 kilometrów paćkałam się w błocie, mając mokro w butach od nieuniknionego „footingu”. Potem przyzwyczaiłam się już do błota, i jechałam naprzód, choć widoki na przyszłość wcale nie były różowe. A miałam przecież rywalkę, zaciętą i pełną ambicji sportowej, Elę Goldberżankę z Łodzi, która na swej BSA z wózkiem smarowała przez błoto aż miło.

Goldberżanka nie ograniczała się wyłącznie do szosy, ale próbowała swoich sił również na helenowskim torze, gdzie 14-go czerwca 1931 r. w zawodach z przyczepkami wyróżniała się „brawurową acz spokojną jazdą”, niestety, przegrywając bieg ze Stefańskim, ponieważ, jak relacjonował wysłannik Ilustrowanej Republiki:

(…) dzielna łodzianka jedzie pechowo, gdyż na wirażu wysypuje się z przyczepki partner, powodując zwłokę w biegu.

Ta obiecująca kariera sportowa zakończyła się szybko i nieoczekiwanie. Drugiego sierpnia 1932 r. Ilustrowana Republika zamieściła wzmiankę o nagłej śmierci 23-letniej Eli, która przegrała kilkudniową walkę z pogrypowym zapaleniem mózgu. Artykuł przypominał sportowe osiągnięcia tej młodej zawodniczki [pisownia oryginalna – przyp. red.]:

Warto zaznaczyć, że p. Goldberżanka była bodaj jedyną kobietą w Polsce, która startowała niemal we wszystkich raidach i zjazdach motocyklowych a nawet brała udział w wyścigach motocyklowych na torze żużlowym, wykazując zawsze nieustraszoną odwagę. W roku ubiegłym p. Goldberżanka zdobyła tytuł wicemistrzyni Union-Touringu za wielką ilość przejechanych kilometrów i za szereg zwycięstw sportowych. W Zmarłej traci nietylko Union-Touring lecz i cała Łódź sportowa jedną ze swych najdzielniejszych sportsmenek.

Rachela Goldberżanka została pochowana na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi.

__________

Dorota Rawicz-Lipińska – filolożka i motocyklistka, zamieszkała w Dublinie.

 

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...