Skocz do zawartości

Wypadki Z Okolicy, Dyskusja O Technice, Ruchu Drogowym, Przyczynie, Zapobieganiu


nildur

Rekomendowane odpowiedzi

Wykładka przy hamowaniu najczęściej jest skutkiem nieodciążania kierownicy, hamowania jednoetapowego oraz opuszczania wzroku na widok przed przednie koło.

Tomku mógłbyś to wyjaśnić? Bo aż mnie to zaintrygowało :smile: Jakie to dociążenie trzeba zastosować aby się nie wyglebić podczas hamowania? B)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odciążania w sensie nie opierania się o kierownicę. Hamujemy kolanami, palcami stóp oraz piętami.

Jeżeli przy hamowaniu awaryjnym, mając zablokowane łokcie i będąc opartym o kierownicę, doprowadzi się do chociaż metrowego zablokowania/uślizgu przedniego koła to wykładka jest gwarantowana. Brak możliwości wężykowania przedniego koła powoduje przeniesienie środka ciężkości poza trójkąt stabilności motocykla i paciak.

Reasumując, podczas hamowania awaryjnego:

- stopy równolegle do motocyjka - dosiad.

- napięte mięśnie pleców - pionowanie sylwetki.

- ...

- łokcie ugięte

- ...

A operowanie hamulcami i parę innych kwestii to już na zajęciach ;)

Nie będę uczył konkurencji za friko, kurs na instruktora doskonalenia techniki jazdy nie kosztuje 5 zł ;)

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat to wiem ale fajnie że inni mogą to przeczytać :smile:

a swoją drogą to źle przeczytałam Twój post bo byłem przekonany że chodzić o dociążenie kierownicy i stąd wzbudziłeś moją czujność, ale już się wszystko wyjaśniło.

Reasumując, NIE obciążamy kierownicy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamujemy kolanami, palcami stóp oraz piętami.

 

Domyślam się, że autor miał coś zupełnie innego na myśli i drobny błąd w opisie się wkradł  :hihi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest szkolenie zależne od

- bez ABS

- ze standardowym ABS

- z C-ABS

?

Bo post u góry mówi o zablokowaniu kółka, dlatego pytam.

Z tego co pamietam to ostatnie szkolenie jakie Tomasz polecał miał w programie właśnie rozgraniczenie na hamowanie z i bez ABS. 

Na temat C-ABS nic nie było ale takie to niech sobie Honda organizuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sporcie fizycznie raczej nie jest możliwe nie zaprzeć sie rękoma o kiere. Sama pozycja nie daje takiej opcji. Chopperem można, nekedem może, sportem wątpię.

Miałeś wypadek? Pomogę uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.  501-629-877

http://www.autopowypadku.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sportem wątpię.

To przestań wątpić. Na sporcie jeździ się dokładnie tak samo a konstrukcja jest po to by zapier... na maxa a w to wliczone sa tez max przeciążenia na hamowaniu. 

Powieś się na kierownicy i będą musieli cię zbierać. Zasada działania jest dokładnie ta sama niezależnie jaka jest pozycja kierowcy i typ motocykla.

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę z tej dyskusji. Może wreszcie Łódź zrozumie jak mało wiemy na temat techniki jazdy motocyklem i zjawisk jej towarzyszących.

Może wtedy łodzianie przestaną mieć wszędzie za daleko i za drogo i wreszcie zaczną się doszkalać.

Bo już o pseudoinstruktorach, których kursanci mają o wiele lepszą pozycję na motocyklu niż oni, nie wspomnę.

Także dyskutujcie, spierajcie się, szukajcie informacji... To wszystkim wyjdzie na zdrowie a jazda na moto przestanie oznaczać bolące ręce i zdrętwiałe stopy :smile:

 

Natomiast jeśli chodzi o rozdział ABS, bez ABS, Combined EBS to przy wszystkich wariantach pozycja i wstępne zachowania są takie same. Różnią się one jedynie końcową fazą hamowania - dobiciem klamki (honda) oraz dołączeniem tylnego hamulca (ABS)

- dołączeniem tylnego hamulca (bez ABS).

Ale wszystkie warianty są omawiane i przedstawiane, jeżeli jest ktoś takowym sprzętem.

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1461732_590023824429881_4892597585947364

Tak odnośnie pozycji na moto przy hamowaniu.

Co ciekawe, żaden system wspomagający

kierowcę nie zdążył zareagować.

jak mocno można w deszczu hamować? Jak widać na

zdjęciu, można aż do oderwania tylnego koła od

jezdni, o ile kierowca hamuje progresywnie, nie

opiera masy ciała na kierownicy, a ciśnienie w oponach jest prawidłowe.

Edytowane przez motoTomasz (wyświetl historię edycji)

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak mocno można w deszczu hamować? Jak widać na zdjęciu, można aż do oderwania tylnego koła o

No tak ale koleś leci ducati panigale 1199 za 88 tyś. Tańsze motocykle tak nie potrafią :P

Motocyklistą nie staniesz się z chwilą kupna motocykla !!!

 

Jest to pasja, którą trzeba poczuć całym sercem, rodzi się pewien rodzaj więzi 'człowiek-maszyna', dająca sens życiu i uczucie wolności jakiej nikt nie jest w stanie dać nam na tym świecie.

 

Pasja ta staje się najmocniejszym narkotykiem, który rządzi naszym życiem. Nawet gdy ją porzucimy zostawia za sobą pustkę, jakiej nie da się wypełnić niczym innym !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwa motywacja (finansowa) potrafi zmusić do prawidłowej techniki jazdy :smile:

W takim przypadku powiedzenie "Jak się nie wypindolisz to się nie wyszkolisz" traci sens, bezapelacyjnie ;)

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów sławetny zakręt obok mnie zbiera żniwo :sad2: Tez słyszałam że kierowca cały

Edytowane przez sysia (wyświetl historię edycji)

Jeżeli musisz wybierać pomiędzy byciem sobą a realizacja marzeń, zastanów się czy to napewno Twoje marzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

paskudny ten zakręt.

 

jest paskudny ale nie tak do końca, główny problem leży w braku umiejętności ! Ostatnio tydzień temu w czwartek mieliśmy dość szybki przelot spod samolotu do zgierza właśnie tą drogą i przede mną leciało dwóch bardziej doświadczonych użytkowników i jeden prawie kolanem szorował a drugi był bardzo bliski tego czynu a lecieli z dużą prędkością. Tak to jest niestety jak się jest mistrzem prostej a jak przychodzi zakręt to d*pa zbita :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Wy mi tak hałasujecie pod oknami :P

Jeżeli musisz wybierać pomiędzy byciem sobą a realizacja marzeń, zastanów się czy to napewno Twoje marzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przede mną leciało dwóch bardziej doświadczonych użytkowników i jeden prawie kolanem szorował a drugi był bardzo bliski tego czynu a lecieli z dużą prędkością.

 

żeby tam przytrzeć trzeba mieć naprawdę sporą prędkość... 

 

A zakręt zapewne sprawia problemy, zwłaszcza nowicjuszom ponieważ jest stosunkowo "długi" i jak dobrze pamiętam ma ujemne profilowanie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak dobrze pamiętam ma ujemne profilowanie...

 

Dobrze pamiętasz, oprócz tego, że jest długi to nie widać jeszcze jego końca i robi się coraz bardziej ostry. My go znamy ale ludzie spoza łodzi mogą się i ostro się zaskakują ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wypadku w którym zginął chłopak na tym zakręcie z ciekawości chciałem sprawdzić na jaka predkością można bezpiecznie wejsc w ten zakręt i powiem szczerze że przy 130 jest jeszcze sporo zapasu, nie wiem co się musiało stać ze chłopaka przy 70 wyniosło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tor zalany kranówką a ulica zaolejona,zakurzona często z koleinami i pęknięciami to są dwa różne światy. Panie instruktorze :whistling:  

Miałeś wypadek? Pomogę uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.  501-629-877

http://www.autopowypadku.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tor zalany kranówką a ulica zaolejona,zakurzona często z koleinami i pęknięciami to są dwa różne światy. Panie instruktorze :whistling:  

 nie Tor a płyta poślizgowa - a to dwa różne światy Panie Kolego - to raz

Dwa - czy dla Ciebie istnieje różnica w sposobie zachowania, pozycji na motocyklu pomiędzy ew ćwiczeniami na torze a opisaną przez Ciebie ulicą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - rozumiem, że wg Ciebie walnięcie w klamkę hamulca na torze nie spowoduje gleby, tak? Przecież to nie jest zaolejona ulica itd... Niestety muszę Cię zmartwić :sad2:

Uwierz mi, że właściwa pozycja, hamowanie wieloetapowe i jeszcze kilka czynników, potrafią zdziałać niemalże cuda. Tyle tylko, że to trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć a nie tylko odwijać na prostej, trzymając się kurczowo kierownicy. Panie specjalisto ds. uzyskiwania odszkodowań(przepraszam za brak gwiżdżącej emotki ale nie chciało mi się szukać).

Edytowane przez motoTomasz (wyświetl historię edycji)

Stayin' Alive

Instruktor motocyklowy w MotoInstruktor, Szkoła MotocyklowaTurbo i KULIKowisko.pl
Ratownik MotoPozytywni.pl

Jeśli instruktor siadaąąaz kursantem na tylne siedzenie, podczas zajęć w ruchu drogowym, to ok.
Jeśli jedzie autem i mądrzy się przez radio, to amator i niewiele przekaże podczas zajęć.

Co do szkolenia w aglomeracji łódzkiej, to ja proponuję szkołę Turbo, gdzie szkoli motoTomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej przestańcie się wyzłośliwiać bo to się zaraz zrobi testosteronowe odbijanie piłeczki

 

a to taka żenada w przypadku dorosłych facetów i ewidentnie świadczy o niedowartościowaniu i brakach we własny ego ( rozmiaru to nie zwiększa i na kryzys wieku średniego tez nie pomaga ) :P

 

jak do tej pory to konstruktywna dyskusja w większości i naprawdę wartościowa, aż przyjemnie poczytać więc z łaski swojej załóżcie sobie temat "JAK TO DOSRAĆ DRUGIEMU FACETOWI" a tu rozmawiajcie tylko o tym co temat zakłada bo to naprawdę ważne i potrzebne

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...