Skocz do zawartości

Dlaczego Stowarzyszenie Powstało?


Suchy-wolk

Rekomendowane odpowiedzi

Aby uniknąć wszelkich pytań, chciałbym w skrócie udzielić z góry informacji... Otóż pierwsze plany utworzenia Stowarzyszenia czy też innej Organizacji o podobnym celu działania, pojawiły się już w pierwszym kwartale 2012 roku. Najpierw należało się skonsultować z prawnikami, księgowymi i innymi osobami, w celu poprawnego rozpoczęcia przedsięwzięcia.

 

Po długim i mozolnym okresie zbierania odpowiednich dokumentów, w końcu w połowie Lipca 2012, postanowiłem "przejąć pałeczkę" i zająć się wszystkim od A do Z. Mimo mojego samozaparcia i entuzjazmu, nic nie udało mi się przyspieszyć - Sąd ma Swoje prawa i ich terminy nie obowiązują... W każdym razie w lipcu złożono wniosek z prośbą o utworzenie Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów, który składał się z kilkudziesięciu wypełnionych stron formatu A4. Po niespełna 2 miesiącach (miało być 30 dni) odesłano jedną kartkę do poprawy (w ciągu 7 dni). Wszystko zostało oczywiście zmodyfikowane tak jak Sąd nakazał i od września, aż 2 listopada była niepewność - wszystko gra, czy znowu coś do zmiany?! - Na szczęście udało się, po kilku miesiącach walki Stowarzyszenie powstało. Zgodnie z informacją na dokumentach, Stowarzyszenie Łódzkich Motocyklistów oficjalnie istnieje od 22 października 2012. Także małymi krokami, możemy w końcu zacząć działać.

 

Na pewno pojawi się pytanie typu "Dlaczego aktualnie lista posiada 15 członków?" - Od razu wytłumaczę, że zebrały się przykładowe osoby, z którymi jest stały dostęp zarówno na Forum jak i poza nim. Nie oznacza to, że te osoby, które są teraz w Stowarzyszeniu są lepsze. Po prostu w razie ewentualnych zebrań (jedno się odbyło już), trzeba było liczyć, że te osoby się zbiorą w kilka godzin i przyjadą, powypełniać wnioski uzupełniające.

 

W ciągu najbliższych tygodni, otrzymamy NIP oraz REGON dla Stowarzyszenia i założymy konto bankowe, do którego oczywiście dostęp będzie miał wyłącznie Zarząd. Jeżeli macie pomysł jak pomóc w rozwoju, jak zdobywać regularnie pieniądze na rozwój Stowarzyszenia i jak wykorzystać samo istnienie takiej organizacji - zgłaszajcie się.

 

ODNOŚNIKI:

Statut Stowarzyszenia

Jak zostać członkiem Stowarzyszenia?

Lista członków Stowarzyszenia

Chcesz założyć działalność, a może już posiadasz? Odbierz 10% rabatu na usługi księgowości winfakt_logo_sygnatura.png

Polecam, sprawdziłem na własnym biznesie: www.infakt.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suchy z własnego doświadczenia podpowiem kilka rzeczy.

W statucie jest zapis że Walne ma być zwołane co najmniej raz na 24 mce. Nie wiem jakim cudem przepuścił to KRS ale Walne musi się zebrać co najmniej raz w roku z prostej przyczyny ----> trzeba zatwierdzić sprawozdanie finansowe wraz z rachunkiem wyników i informacją dodatkową za za rok ubiegły a także sprawozdanie merytoryczne czyli max do 30 czerwca każdego roku Walne musi być zwołane i info do Urzędu Skarbowego przekazane.

 

Druga sprawa to zawiadamianie członków o terminie posiedzeń Walnego. W Statucie wpisane jest, że musi to być drogą listowną. A to trochę kosztowny interes. Bo list w takim wypadku musi być wysłany jako polecony bo potem jak ktoś złośliwy się uprze to unieważni walne bo nie otrzymał powiadomienia i jest problem. Jak członków 15 to jeszcze koszt niewielki ale wystarczy ze zrobi się ich 100 razy 3,75 zł to już masz ładny wydatek.

Jeśli w deklaracji członkowskiej kandydat wyraża zgodę na otrzymywanie drogą mailową informacji o stowarzyszeniu i o terminach Walnego to wystarczy pocztą mailową zrobić potwierdzenie odebrania wiadomości. Mały szczegół a pozwala sporo zaoszczędzić. Tylko trzeba przy pierwszej okazji zrobić zmianę w statucie.

Zawiadomić członka o walnym należy w każdy możliwy sposób byle by był skuteczny.

Kolejną rzeczą jest pobieranie składki członkowskiej. Nie można pobrać a w razie nieprzyjęcia zawrócić składki. To jest niezgodne z prawem. Składkę może zapłacić tylko i wyłącznie członek czyli osoba, która jest przyjęta prawomocną uchwałą zarządu. Inaczej przy pierwszej kontroli Zarząd leży i kwiczy jeśli razem z deklaracją będzie wymagana opłata składki.

 

I na litość boską nie pisz publicznie, że te 15 osób zostało "wybrane". To jest komitet założycielski, który MUSI się co najmniej z 15 osób składać ---> podstawowy warunek założenia stowarzyszenia. Te osoby zebrały się same z własnej nieprzymuszonej woli i postanowiły założyć organizację. Na spotkaniu założycielskim, przyjęły statut, wybrały władze i co najważniejsze uchwaliły wysokość składki i ją zapłaciły. Bo zarząd musi mieć środki chociażby na zakup papieru ksero, znaczków i kopert.

 

Kolejna rzecz to sama składka. Nie musi to być żadna wpłata na konto !!! Po diabła obciążać ludzi kosztami przelewu. Jeśli ktoś ma ochotę proszę bardzo na konto jak najbardziej ale wystarczy że skarbnik zaopatrzy się w tzw druki KP- kasa przyjęła i każdy z członków np na walnym wpłaci składkę bezpośrednio do kasy. Ma to jeszcze jedną zaletę. Jak potrzeba pieniędzy na przysłowiowego "znaczka" to prezes nie leci do banku po 3,75 zeta tylko skarbnik wystawia druczek KW ---> kasa wydała i daje te 3,75. Pod to raz w miesiącu faktura z poczty i jest oki. No i nie ma opłat za prowadzenie konta. Wystarczy raport kasowy na koniec miesiąca. Łatwizna i są do tego gotowe arkusze kalkulacyjne. Zapis o konieczności przechowywania wszystkich środków na koncie jest może i chwalebny w swoim zamierzeniu ale potwornie utrudnia życie członkom zarządu bo nie ma opcji że najpierw zrobicie zakup a potem pójdziecie do banku po pieniądze. Księgowo to nie zagra.

 

Jeśli jednak macie zamiar mieć konto od samego początku to polecam Bank Poczty Polskiej, mają bardzo fajną ofertę dla stowarzyszeń bo nie pobierają opłaty za prowadzenie.

 

No i tyle tak na szybko.

 

Powodzenia :smile:

Edytowane przez Thebestof78 (wyświetl historię edycji)

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marta za wyjaśnienie pewnych niezgodności :cheers:

 

Jestem członkiem innego Stowarzyszenia (nie dotyczącego motocykli) i tam panują warunki podobne do wyżej opisanych, jeżeli chodzi o składki. Statut mówi o tym samym, że członek zgadza się na opłaty członkowski, więc łatwiej o takie rzeczy z deklaracją, niż osobne dostarczanie różnych dokumentów.

 

Aha i co do konta bankowego... Wydaje mi się, że dużo prościej będzie prowadzić wpłaty/wypłaty na koncie (ze względu na historię operacji i wyciągi), niż ręcznie wypisywać druczki, które przecież nie zawsze ze Sobą będziemy nosić. Wpłata na konto, uniknie wszelkich opóźnień i nieporozumień. Owszem druczki KW będą niezbędne w pewnych sytuacjach, ale na pierwszy rzut oka - nie są przyjazne http://motocykle-lodz.pl/public/style_emoticons/default/bye.gif

 

btw. komitet założycielski nie składa się z 15 członków. Może w nim być zarówno 1 osoba jak i 10. Zaś w zebraniu założycielskim musi wziąć udział co najmniej 15 osób. Staną się one członkami założycielami danego stowarzyszenia.

Chcesz założyć działalność, a może już posiadasz? Odbierz 10% rabatu na usługi księgowości winfakt_logo_sygnatura.png

Polecam, sprawdziłem na własnym biznesie: www.infakt.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to zwałam zawsze komitetem :smile: ale zwał jak zwał ważne że byli chętni :smile:

 

Marcin wierz mi że nie jest łatwiej z kontem, ja jak nie muszę np rozliczać jakieś dotacji to unikam banku zwłaszcza jeśli chodzi o jakieś drobne kwoty. Poza tym nie wszystko da się zapłacić przelewem więc tak czy tak kasę musisz mieć.

 

A co składki. To tak dokładnie jest tak jak napisałeś --- > członek zgadza się na opłacanie składek, póki nim nie jesteś, nikt nie ma prawa żądać od ciebie żadnych pieniędzy. Taki mały niuans a może narobić mnóstwo problemów

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Te osoby zebrały się same z własnej nieprzymuszonej woli "

 

No nie wiem czy tak do końca było :biggrin: Suchy biczował nas/gryzł/torturował w kisielu :P ah ten nasz admin ;)

W uszach szum, w oczach łzy, a na liczniku 33 😆
avatar2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesują Was szkolenia odnośnie prowadzenia stowarzyszenia i różnych spraw z tym związanych odsyłam do centrum OPUS, Instytutu Nowych Technologii w Łodzi, jak również FRSO, a w listopadzie szkolenie organizuje Łódzkie Centrum Obywatelskie, na które się wybieram http://lcobywatelskie.blogspot.com/2012/11/szkolenie-jak-poukadac-finanse.html :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i portal http://poradnik.ngo.pl/

 

biblia dla stowarzyszeń i fundacji, udzielają też darmowych porad prawnych

 

współpracę z Opusem też polecam :smile:

Kocham motocykle, pytałam tatusia czy mnie na moto czasem nie robił, mówi że nie bo niewygodnie czyli widać jak wie to co najmniej raz próbował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jeśli nie ma przeciw wskazań , jestem w miarę dyspozycyjny i coś w główce jest , chętnie spotkam się z Wami , nr tel 603 802 374

Edytowane przez Banita666 (wyświetl historię edycji)

You don' t know the power of the dark side

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Procedura przyjmowania członków:

Po otrzymaniu wypełnionej Deklaracji i kopii dowodu wpłaty Zarząd Stowarzyszenia będzie podejmował, w drodze uchwały, decyzję o przyjęciu lub nie w poczet członków Stowarzyszenia.

Z chwilą podjęcia uchwały o przyjęciu kandydata staje się on oficjalnie członkiem Stowarzyszenia i zostaje dopisany do znajdującej się na Forum listy.

W przypadku nie przyjęcia w poczet członków dokonana wpłata zostanie niezwłocznie zwrócona.

 

Niestety na stronie gdzie temat zapodany nie można odpowiedzieć dlatego temat przenoszę tutaj - poprosze o kryteria przyjmowania nowych osób , hm wcześniej wspomniano że każdy może nim zostać

You don' t know the power of the dark side

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na stronie gdzie temat zapodany nie można odpowiedzieć dlatego temat przenoszę tutaj - poprosze o kryteria przyjmowania nowych osób , hm wcześniej wspomniano że każdy może nim zostać

Będzie to opracowane, ale na tę chwilę nie przyjmujemy nowych członków, do czasu otrzymania wszystkich niezbędnych danych w celu prowadzenia Stowarzyszenia.

Chcesz założyć działalność, a może już posiadasz? Odbierz 10% rabatu na usługi księgowości winfakt_logo_sygnatura.png

Polecam, sprawdziłem na własnym biznesie: www.infakt.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Temat powróci do żywych po spotkaniu Stowarzyszenia, które się odbędzie w tym tygodniu. Będzie wiadomo jak zostać członkiem itd.

Chcesz założyć działalność, a może już posiadasz? Odbierz 10% rabatu na usługi księgowości winfakt_logo_sygnatura.png

Polecam, sprawdziłem na własnym biznesie: www.infakt.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem całość i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie postawione w temacie...

 

Temat powróci do żywych po spotkaniu Stowarzyszenia, które się odbędzie w tym tygodniu. Będzie wiadomo jak zostać członkiem itd.

A odpowiedź na pytanie?

Group of Franc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stowarzyszenie powstało by móc formalnie załatwiać sprawy z podmiotami fizycznymi, które z losowymi osobami prywatnymi nawet nie chcą prowadzić rozmowy bo nie mogą sobie w ramach przekazanych gadżetów/prezentów/sponsorowania odliczyć tego od podatku.

 

Najlepsze przykłady:

* sponsorzy

* możliwość organizowania imprez takich jak ta, która miała być pod manufakturą we wrześniu 2012

* uniknięcie pytań skarbówki na temat "kto z tego czerpie zyski i gdzie by się tu przyczepić" (stowarzyszenia mają obowiązek prowadzenia rocznych sprawozdań finansowych)

 

Więcej nie chce mi się pisać. Myślę, że to wystarczy :smile:

Jak się jeżdżąc nie przewrócisz to się jeździć nie nauczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...