Skocz do zawartości

Prawo Jazdy Kat A, Zmiany?


kabakson

Rekomendowane odpowiedzi

To co mieli wprowadzić to tylko dotyczyło kat.B . Oprócz  tego że zmienił się cennik za wykroczenia to nic się nie zmieniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale później wystarczy zrobić tylko badania lekarskie ? Czy się mylę... ? 

Myślisz że każdy motocyklista to wariat ?

Grubo się mylisz, bo to ludzie z wielką pasją i umiejętnościami o których ty możesz tylko pomarzyć.

 

icon3.png Suzuki SV650s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 15 latach terminowego prawka będziesz musiał udać się na badania lekarskie (takie jak robi się teraz jak chcesz rozpocząć kurs)

Tym, którzy myślą, że jak mają "bezterminowe" to ich to ominie mylą się do 2033 roku każdy będzie miał obowiązek wymienić prawko na "terminowe"

Miałam na B bezterminowe, po zdaniu A i wymianie papierka mam już obie kategorie terminowe na 15 lat

 

Serdecznie zapraszam :
logo_czarny_racing.png.34e721961f718874ac5554676f49a17f.png
Sklep Metro
Wrocławska 1
91-052 Łódź
42 654 29 68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno do 2033? 

Coś słyszałem o 2018 ale nic pewnego, jak ktoś ma 100% info to prosiłbym o potwierdzenie :smile:

Ja słyszałam o 2033 roku tak mi powiedziała urzędniczka, gdzie odbierałam prawko. Prawda taka w naszym kraju nic nie jest pewne :biggrin:

Serdecznie zapraszam :
logo_czarny_racing.png.34e721961f718874ac5554676f49a17f.png
Sklep Metro
Wrocławska 1
91-052 Łódź
42 654 29 68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszałem, że po minięciu okresu ważności dokumentu, wyrabia się nowy plastik, tak jak z dowodem.

Badania będą obowiązkowe, ale tylko dla osób które posiadają kategorię C i "wyższe".

Tak zostałem poinformowany w wydziale komunikacji, ale było to 3 lata temu i może coś się zmieniło od tamtej pory.

Edytowane przez Trawa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja też słyszałem, że po minięciu okresu ważności dokumentu, wyrabia się nowy plastik, tak jak z dowodem. Badania będą obowiązkowe, ale tylko dla osób które posiadają kategorię C i "wyższe". Tak zostałem poinformowany w wydziale komunikacji, ale było to 3 lata temu i może coś się zmieniło od tamtej pory.
to samo ja sie dowiedziałem teraz jak zdawałem prawko w 2015 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może wyjaśnicie mi czemu jak teraz lekarz daje zaświadczenie na kat.B to max na 15 lat , wszystko jest w profilu PKK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zniknęła możliwość wydania papieru bezterminowo, dlatego wpisują maksymalny czas, na jaki mogą wpisać. Mnie lekarz wpisał bezterminowo A , ale powiedział, że i tak to nic nie da, bo dostanę dokument na 15 lat i tak też było.

Podobno jest to związane ze zmianą wizerunku na przestrzeni lat, co poniekąd może być prawda, bo jak masz na karku, powiedzmy 60 lata a foto z prawku w wielu 18 lat to nieco odbiega od rzeczywistości ;)

Ale nie upieram się, nie wiem co ustawodawca miał na myśli dyktując takie zmiany. Także tego...pożyjemy zobaczymy jak będzie w rzeczywistości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym , że zmieniamy się na przestrzeni lat, więc dlaczego nie wprowadzili terminowych praw jazdy jak np. mamy dowody osobiste terminowe ? (masz datę ważności dokumentu a nie uprawnień)
A bo widzisz raz na 15 lat będziesz musiał zapłacić dodatkowo hajs za zaświadczenie, że możesz dalej jeździć, jednak możemy tutaj zobaczyć dodatkowe atuty. Ile jest "leśnych dziadków" którzy wyjeżdżają w niedziele do kościoła mając 80 lat a są kompletnie głusi bądź niedowidzą - bo mają prawka "bezterminowe" ? Teraz po 15 latach jak lekarz stwierdzi, że się nie nadajesz to pewnie Ci nie da (choć łapówkarstwo będzie kwitło swoją drogą)

W każdej sytuacji znajdziemy plusy i minusy.

Edytowane przez Kejcior (wyświetl historię edycji)

Serdecznie zapraszam :
logo_czarny_racing.png.34e721961f718874ac5554676f49a17f.png
Sklep Metro
Wrocławska 1
91-052 Łódź
42 654 29 68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest napisane, że ta data dotyczy ważności uprawnień? Bo szczerze powiem, nie zauważyłem tego i chyba będę musiał przyjrzeć się uważnie dokumentom.

Wydaje mi się, że "ważne do" dotyczy plastiku, a nie uprawnień, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wiele z nas miało wcześniej bezterminowo i okazałoby się teraz, że po nowelizacji utraciliśmy prawa wcześniej nabyte, co byłoby nieco niefajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałam wyżej , że miałam na B  bezterminowo więc miałam "starą wersję prawka" (zdałam na przełomie 2009/10)
Po tym jak zdałam na A w lipcu 2015 wymieniłam dokument na "nowe" prawko i obie kategorie mam terminowe.

post-3016-0-68066500-1452515924_thumb.jpgpost-3016-0-73508000-1452515985_thumb.jpg
Masz kolumny 10 i 11 które mówią o "datach ważne" od i "ważne do" więc to data uprawnień a nie dokumentu.

jest jeszcze punkt 4b "data ważności prawa jazdy" gdzie widnieje 15 lat ważności (data taka sama jak w kolumnie 11)

Serdecznie zapraszam :
logo_czarny_racing.png.34e721961f718874ac5554676f49a17f.png
Sklep Metro
Wrocławska 1
91-052 Łódź
42 654 29 68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentu nazywa się prawo jazdy, dlatego jest podane "data ważności prawa jazdy", a nie uprawnień. Moim zdaniem analogicznie jak na dowodzie osobistym, ważność dowodu. To, że minie termin jego ważności oznacza, że nie możesz się nim posługiwać, a nie że nagle, straciłaś zdolność do czynności prawnych, czy tam inaczej ujmując przestałaś być pełnoletnia ;)

Dlatego w dalszym ciągu zgodzę się ze stwierdzeniem, że tracimy dokument nie uprawnienia i nie będziemy musieli robić badań lekarskich. No chyba, że policjant skieruje taki wniosek. (Chyba mają do tego prawo w określonych przypadkach?)

Obowiązkowe badania dla posiadaczy C i wyżej, ale tak jak pisałem wcześniej.

Pożyjemy zobaczymy ;)

A może Tomek coś wyjaśni, z sumie jest dosyć blisko tematu ;)

Edytowane przez Trawa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
jeżeli macie bezterminowe to tylko wymieniacie prawko:

 

 

Uprzejmie informuję, że zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra

 

Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016r. w sprawie wydawania dokumentów

 

stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231) prawo jazdy

 

wydaje się po otrzymaniu od osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia w

 

związku z wygaśnięciem terminu jego ważności, w przypadku gdy termin ten nie został

 

ustalony na podstawie dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, po otrzymaniu od

 

a) wniosku o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia,

 

B) dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy lub pozwolenia oraz opłaty

 

ewidencyjnej,

 

c) fotografii, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 3,

 

d) kopii posiadanego prawa jazdy lub pozwolenia;”

 

Powołany przepis nie nakłada obowiązku przedstawienia orzeczenia lekarskiego w

 

przypadku osób, których termin ważności prawa jazdy nie został określony na podstawie

 

orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego.

 

W tym stanie faktycznym w świetle obowiązujących na chwilę obecną przepisów po upływie

 

terminu ważności nie będzie Pan zobligowany do przedstawienia orzeczenia lekarskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zdziwiłem jakiś czas temu i zadałem pytanie w wydziale komunikacji.

Potwierdzili że to dokument traci ważność a nie ja uprawnienia.

Czyli czeka nas wymiana dokumentu.

 

Pozdrawiam

Nie spieszy mi się, ale lubię jeździć :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z tym placem manewrowym? Bo mieli go zlikwidować albo ograniczyć do minimum? Ktoś cos wie? Aczkolwiek osobiście uważam ze to glupota ale cóż....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...