Jump to content

A Może By Tak Rzucić Wszystko I... Wyjechać W Bieszczady?

Megi
 Share

Recommended Posts

@Szerszung, jeśli jest dobry wodzirej, to z każdej imprezy zrobi hit ^_^:P

@Martucha, dziękuję. Pamiętaj, nie ma złej pogody, tylko źle ubrani motocykliści. W razie wyższej konieczności należy zanabyć worki na śmieci i wsadzić sobie do butów (tylko nie kupuj tych największych). Metody na mokre majtki i siedzenie kilka godzin w zimnej kałuży jeszcze nie opracowałam, ale czuję, że jestem bardzo blisko ;)

@MaRRcin, już kolejny trip Cię omija, jak tak można.  :hihi:  Ja te brody mogłabym przejeżdżać bez końca, Ty też miałbyś używanie.

Edit: Mój nowy kamerad Maciek, który szczęśliwie przeżył ten niewinny wypadzik i teraz powoli dochodzi do siebie w domu rodzinnym uwalniając się od traumy, opisał go ze swojego punktu widzenia. Wybaczcie mi linkowanie na trampkarskie forum, ale fajnie spojrzeć na to samo wydarzenie z perspektywy mężczyzny i kobiety :hihi:

http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=46&t=18755

Edited by Megi (see edit history)

@MaRRcin, już kolejny trip Cię omija, jak tak można.  :hihi:  Ja te brody mogłabym przejeżdżać bez końca, Ty też miałbyś używanie.

Przez te brody w Październiku przeprawiałem się z nieokiełznaną przyjemnością :P

Roberto-pol72

Stefan czy aby nie jesteś spokrewniona z którymś z naszych wielkich wieszczy z Mickiewiczem czy jakimś innym :smile:)))))))

Roberto,

Pojedź ze mną w trasę, nie odpoczniesz sobie,

Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,

Choć się najwyżej wzbije, a proste promienie

Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.

Tu zawżdy mroźne wiatry z pola zawiewają,

Tu niedźwiedzie, tam wilki jak muchy padają.

Z mej chorej łepetyny pracowite pszczoły

Biorą wizje, co mocarzom implikują doły.

A ja swym głośnym śmiechem sprawić umiem snadnie,

Że człowiekowi łacno wielki wkurw przypadnie.

Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie

Jako szczep najwredniejszy w hesperyjskim sadzie.

Roberto-pol72

Cóż mogę powiedzieć ,szacun ,szacun  Stefanie Mickiewiczu ;)  - daj czasem znać kiedy się wybierasz może bym się wybrał na weekenda tylko proszę nie 7:55 a wyjazd o 8:00

No w piątek wybieramy się w Bieszczady w 20 osób zobaczymy co u Nas będzie się działo :smile:

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dzięki Przemo.

Gdyby ktoś chciał podążyć naszą trasą lub jakąś jej niedaleką wariacją, to wrzucam kilka informacji o miejscach, które osobiście odwiedziłam podczas swoich wycieczek w Bieszczady i które polecam. Być może kogoś zainspirują do własnej podróży 16cool.gif

Trasa wyglądała następująco:

Łódź - Rzepedź – Komańcza - Prełuki – Duszatyn – Smolnik – Cisna – Wetlina – Brzegi Górne – Ustrzyki Górne – Wołosate – Bereżki – Stuposiany – Lutowiska – Czarna – Polana – Wołkowyja – Polańczyk – Solina – Bóbrka – Lesko – Tarnawa Górna – Szczawne – Rzepedź – Łódź

1. W Turzańsku, tuż obok Rzepedzi, możemy obejrzeć piękną cerkiew prawosławną p.w. św. Michała Archanioła. Znajduje się ona w środkowej części wsi, po lewej stronie drogi (jadąc od Rzepedzi). Pochodzi z lat 1801-1803, jest świątynią drewnianą.

2. Jeśli przejedziemy przez całą wieś Turzańsk to na samym jej końcu warto wjechać na przełęcz pod Suliłą 609 m n.p.m. - mamy tu bardzo ładny punkt widokowy.

3. Z Turzańska możemy skierować się do Komańczy, gdzie znajduje się replika cerkwi prawosławnej (pierwotnie greckokatolickiej). Znajduje się na niewielkim wzgórzu, ok. 50 m od szosy Komańcza - Jaśliska. Miałam okazję oglądać ją jeszcze w oryginale, który spłonął we wrześniu 2006 roku - przyczyną było zaprószenie ognia przez turystów. Została zrekonstruowana w roku 2008, choć sporo trwały prace wykończeniowe.

4. Z Komańczy warto podążyć Szlakiem Szwejka, który biegnie przez Prełuki oraz Duszatyn do Smolnika nad Osławą. Droga jest bardzo urokliwa i ciekawa, przejeżdżamy przez szutry, piaski i brody, więcej tu jednak wspaniałej zabawy niż udręki. W Smolniku znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Znajdziemy ją ok. 2 km od szosy głównej, mniej więcej w centrum Smolnika.

5. Następnie podążamy w stronę Woli Michowej. Około 750 m od szosy, znajduje się dawny kirkut, czyli cmentarz żydowski. Miałam okazję uczestniczyć kiedyś w jego porządkowaniu. Zachowało się na nim około 50 nagrobków. W lesie na południowych stokach Magurycznego znajduje się zagroda aklimatyzacyjna żubrów.

6. Przed Maniowem warto zjechać z trasy kawałek w stronę Balnicy, nieistniejącej wsi nad potokiem Balnica, która sięgała kiedyś niemal do granicy ze Słowacją. Niedaleko od zjazdu (ok. kilometr) znajduje się piękna kapliczka ze źródełkiem uchodzącym za cudowne.

7. Mijamy Maniów i mamy ładny punkt widokowy na Przełęczy Pryslipce przed wsią Żubracze. Dalej trasa wiedzie nas przez Majdan i ekspozycję muzealną Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wewnątrz muzeum prezentowanych jest wiele ciekawych pamiątek z różnych okresów funkcjonowania kolejki wąskotorowej.

8. Na wzgórzu w centrum Cisnej, na niewielkim wzgórzu Betlejemka, znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z UPA. Znajdujący się tutaj posterunek był kilkukrotnie atakowany przez sotnie UPA zanim został opuszczony przez załogę. Pozostał niezdobyty w walce, UPA straciła 27 ludzi.

9. Popularnością ze względu na specyficzny klimat cieszy się w Cisnej sławna knajpa "Siekierezada".

10. Z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza wiedzie najkrótszy szlak na Połoninę Wetlińską. Wejście stąd na pewno nie zajmie więcej niż 2 godziny, włączając w to robienie zdjęć.

11. Przed Berehami (Brzegami Górnymi) znajduje się Przełęcz Wyżna – tutaj warto zatrzymać się i obejrzeć lokalne pamiątki, niektóre, wykonane przez lokalnych artystów są prawdziwymi perełkami.

12. Z Brzegów Górnych szlak czerwony prowadzi na Połoninę Caryńską, skąd schodzi do Ustrzyk Górnych. Na samym początku podejścia znajduje się dawny cmentarz, znany m.in. z unikatowych nagrobków miejscowego kamieniarza Hrycia Buchwaka. Do początku lat 60 XX wieku stało tu ponad 100 nagrobków. Przerobiono je jednak na tłuczeń i zużyto do budowy obwodnicy. Zachowało się 11 nagrobków.

13. W Ustrzykach Górnych warto zatrzymać się i coś zjeść.

14. Z Ustrzyk Górnych możemy skierować się do Wołosatego, niewielkiej wsi położonej u podnóży Szerokiego Wierchu i Tarnicy, odgrodzonej przełęczą Beskid od Ukrainy. Istniejąca tu cerkiew, wraz z zabudowaniami wsi, została spalona w roku 1947, pozostała po niej jedynie podmurówka i cerkiewny cmentarz. W Wołosatym znajduje się Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, która oferuje naukę jazdy, wycieczki w terenie, a także przejażdżki bryczką. Wołosate jest doskonałą bazą wypadową na Tarnicę oraz Halicz. Warto przejść się kawałek do pięknej zrekonstruowanej drewnianej studni z żurawiem.

15. W Stuposianach można odwiedzić cmentarz znajdujący się ok. 50 metrów od mostu nad Wołosatym, po prawej stronie drogi prowadzącej do Mucznego. Cmentarz stanowi kilka porozrzucanych po całym terenie nagrobków, w tym nagrobek Marcelego Wisłockiego, ostatniego przedstawiciela rodu władającego wsią przez blisko 300 lat. Pozostałe nagrobki zużyto do budowy drogi. W południowej części cmentarza widoczna jest podmurówka cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej zbudowanej w 1787r.

16. Ze Stuposian jest bardzo ładne odbicie na Muczne – trasa piękna widokowo, można pojechać w dół do Tarnawy Niżnej i dalej do Bukowca (tutaj zostawiamy pojazdy) skąd wytrwali mogą dojść aż do źródła Sanu, do Sianek i grobu hr. Klary i Franciszka Stroińskich (szczerze polecam, naprawdę warto, ale to wycieczka na cały dzień!).

17. Jeśli nie odbijamy na Muczne, to ze Stuposian podążamy dalej w górę. Dotrzemy do Smolnika nad Sanem. Znajduje się tu cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP. Cerkiew położona jest na wzgórzu ok. 300 metrów od szosy Ustrzyki Górne - Lutowiska. Obok cerkwi znajduje się niewielki cmentarz, zachowało się zaledwie kilka dawnych nagrobków.

18. W Lutowiskach mamy bardzo ładny punkt widokowy. Tu obowiązkowo należy zatrzymać się, ponieważ z tego miejsca przy dobrej widoczności rozpościera się rozległy widok na Bieszczady Wysokie, leżące po stronie polskiej oraz ukraińskiej. Gmina Lutowiska zaopatrzyła punkt widokowy w tablicę z panoramicznym zdjęciem widzianych z tego miejsca gór.

19. Z Lutowisk możemy jechać dalej do Czarnej lub pojechać drogą przez Skorodne do Polany. Druga opcja to trasa przepiękna widokowo, więc warto zboczyć z kursu. Jeśli nie zdecydujemy się, to jedziemy przez Czarną.

20. Z Czarnej do Czarnej Dolnej prowadzi obecnie ścieżka historyczno-dydaktyczna "Siedlisko", oznaczona kolorem zielonym. Na jej trasie m.in. stara zabudowa wsi, zrekonstruowana kapliczka oraz cmentarz i miejsce po cerkwi.

21. Dalej kierujemy się do Polany, Polańczyka i na tamę w Solinie. Warto odwiedzić również Myczkowce i mieszącą się tutaj zaporę wodną na Sanie, tworzącą sztuczne Jezioro Myczkowieckie. Około 1000 m poniżej zapory znajduje się pomnik przyrody "Skałki Myczkowieckie”. Jest to unikalna ściana skalna długości ok. 600 m, wys. 69 m, porośnięta rzadko w tych stronach spotykaną roślinnością naskalną. Możemy przejechać na drugą stronę i jechać dalej przez Zwierzyń.

22. W Zwierzyniu znajduje się kolejne "cudowne źródełko" z mineralną wodą leczniczą.

23. Lesko to osobna opowieść – mamy tu Zamek Kmitów z ok. 1507, dawną synagogę z przełomu XVI i XVII w., zniszczoną w czasie II wojny światowej i odbudowaną w latach 1960-1963, cmentarz żydowski (kirkut) z nagrobkami, stare kamieniczki czy zniszczony schron bojowy sowieckiej Linii Mołotowa z lat 1940-1941.

24. W Szczawnem warto obejrzeć piękną cerkiew prawosławną (d. greckokatolicka).

25. A docierając z powrotem do Rzepedzi - Cerkiew pw. św. Mikołaja oraz cmentarz cerkiewny. Znajdują się przy końcu obszaru Rzepedź-Wieś, nad potokiem Rzepedka.

Powyższe punkty dotyczą tylko okolic trasy, którą przejechaliśmy z Maćkiem, w pigułce zawarłam podstawowe dane, które może kogoś zaciekawią i zainspirują. Jeśli kogoś interesują inne rejony w Bieszczadach, proszę pytać, postaram się pomóc, jeśli tam byłam.

Pozdrawiam

11. Przed Berehami (Brzegami Górnymi) znajduje się Przełęcz Wyżna – tutaj warto zatrzymać się i obejrzeć lokalne pamiątki, niektóre, wykonane przez lokalnych artystów są prawdziwymi perełkami.

W tej galeryjce  z pamiątkiami urzęduje P. Waldek Witkowski. Genialny gość :smile: Można zajrzeć do niego i posiedzieć przy ognichu :smile: Galeria przy wyjsciu na Wetlińską. Zamiast zostawiać moto na płatnym parkingu, wbijać do niego. Tylko pierw wywpada grzecznie zapytać, czy można :smile: Idąc w stronę galerii jest zakaz wjazdu. Sprawdziałem obowiązywanie tego znaku na własnej skórze. Przez tydzień, jak Afra stała pod jego chatą żadne służby się nie przyczepiły :smile:  

Edited by Dawid Xrv (see edit history)

Pan Waldek jest genialny, kupiłam u niego już kilka rzeczy, w tym piękną rzeźbę bieszczadzkiego brodatego "dziada", na którego teraz patrzę :laugh2:

Pamiętam jak z nim rozmawiałam, ognisko płonęło, czas mijał, a on siedział i strugał swoje rzeźby z drewna... warto wspomagać lokalny biznes - szczerze polecam :smile:

Ok godziny 13stej. Przy ognichu z Waldkiem...

"Kur...a jak mi dziś nie idzie struganie.... Normalnie to w dwadzieścia minut strugam dziada.... A tu dopiero drugi od rana.... Dawid, zarobimy dziś na trochę wódki :laugh2: "

Jakbym go dzis słyszał :smile:

Ból twórczy jest immanentną właściwością tego fachu :hihi:

Siedzi baca przy szlaku i dłubie coś w ogromnym pieńku,
idzie turysta i pyta:
-baco, co robicie?
-a świątka se strugom - odpowiada.
po jakimś czasie sytuacja się powtarza, kilka razy, z tym że pieniek coraz mniejszy.
w końcu taki mały kawałek drewna został, a baca dalej dłubie,
-baco, a teraz co będzie?
-jak nic nie spier...olę, to wykałaczka.