Jump to content

Spała - zwiedzanie, przyroda, noclegi

Suchy-wolk
 Share

Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu mam chęć wybrać się grupą do Spały za Tomaszowem Mazowieckim. Jest to odległość od Łodzi w okolicach 50km.

Spała to małe miasteczko, które oferuje szereg atrakcji w postaci zwiedzania bunkrów z II Wojny Światowej, a także rezerwatów i innych zabytków. W otoczeniu Spały znajdziemy wiele lasów, gdzie można oddychać świeżyć powietrzem, a także jest gdzie zjeść, ponieważ znajdują się tam restauracje w postaci karczm i innych. Dla ciekawskich, są nawet możliwe noclegi w licznych hotelach i pensjonatach, ale odległość od Łodzi jest na tyle mała, że nocowanie może nie być opłacalne. Mapka z miejscówką tutaj.

Dołączona grafika

Uważam, że to dobre miejsce na mały relaks i chwilę odpoczynku od codzienności. Do spały można dojechać na dwa sposoby:

1. przez Tomaszów Mazowiecki (stojąc na światłach w korkach).

2. przez Brzeziny i Rawę Mazowiecką (nadrabiając drogi, ale nie męcząc się i jadąc jednostajnie).

Póki co, to tylko moja propozycja i jak to mówią "Bez was czy z wami - ja i tak jadę.." Dołączona grafika Należy ustalić tylko dogodną datę i nie widzę przeciwwskazań, aby odrzucać to miejsce jako - warte polecenia.

Więcej: http://www.spala.pl/

Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie? Zajrzyj na www.wega-lodz.pl

To ja dorzucę coś od siebie. W okolicy są 2 bunkry: w konewce i w jeleniu. W konewce wszystko jest "uregulowane" turystycznie. Obowiązuja bilety, ale w środku można obejrzeć parę rzeczy. Bunkier w jeleniu jest pozostawiony sam sobie - niezbędna jest latarka do zwiedzania (trzeba uważać na liczne dziury, często wypełnione wodą). Klimat jest:)Do tego kawałek dalej w Inowłodzu można obejrzeć zamek i kościół.Co do drogi to polecam jechać przez brzeziny, koluszki, ujazd i tomaszów. Za ujazdem jest trochę stania w korkach, ale droga sto razy lepsza niż przez andrespol i kurowice. Ja do konewki jechałem własnie przez andrespol to w sumie podróż zajęła mi 2h. Powrót przez brzeziny już znacznie szybszy. Z drugiej strony droga przez Rawę jest dłuższa, a to tylko plus;]

Witam, do tego do zwiedzania w Tomaszowie jest skansen Pilicy i niebieskie żródła. Okolica bardzo fajna i wycieczki super można sobie robić włącznie ze spływem kajaczkami Pilicą.Pozdrawiam Gazela.

Wy chyba byliście nad tamą w Tomaszowie z tego co kojarzę :smile:

Edit: Myślę, że będzie trzeba pomyśleć nad tobołami, aby było gdzie zostawić i można cały dzień spędzić w innym ubiorze Dołączona grafika

To tam gdzie byliśmy w ten poniedziałek?

bylismy w Spale, do Konewki juz nie chcialo nam sie jechac...

Powiem tylko tyle, że te wszystkie korki da się ominąć. Niestety w ten weekend wybieram się na wesele więc odpadam, a chętnie bym was oprowadził :sad2:

to ja jeszcze się dorzucę do atrakcji w okolicach Spały. Wylatując w kierunku Inowłodza po kilku km można się natknąć na ruiny średniowiecznej twierdzy.

Group of Franc

Póki co, to widzę same pozytywne opinie, grzechem będzie, gdy nie pojedziemy Dołączona grafika Wstępnie proponuję najbliższy weekend 27-28 sierpnia, ale około środy/czwartku ustalimy szczegóły.

Gdy już będziecie przy bunkrze w Konewce to polecam do niego wjechać w kilka maszyn, niedawno doświadczyłem tego, fakt że potem wyjmowałem fragmenty szkła z opon ale warto było, ludzie którzy byli w środku nie wiedzieli co się dzieje, chyba myśleli że niemcy czołgami wrócili ;)A do tego jak ktoś ma jeszcze przelot to uhuhuh.. jedna wielka komora rezonansowa :biggrin:

nie ufaj, nie proś, nie bój się...

Gdy już będziecie przy bunkrze w Konewce to polecam do niego wjechać w kilka maszyn, niedawno doświadczyłem tego, fakt że potem wyjmowałem fragmenty szkła z opon ale warto było, ludzie którzy byli w środku nie wiedzieli co się dzieje, chyba myśleli że niemcy czołgami wrócili ;)A do tego jak ktoś ma jeszcze przelot to uhuhuh.. jedna wielka komora rezonansowa :biggrin:

Miałeś na myśli bunkier w Jeleniu - do tego w Konewce nie można wjechać do środka :)Acha Są jeszcze jaskinie pod Tomaszowem ul. Jana Pawła II, ale nie wiem czy już otwarte do zwiedzania.

Polecam jeszcze wpaść na rybkę w miejscowości Fryszerka ze 2 km za Inowłodzią :smile:

A gdzie to ta rybka? :> Bo akurat mam tam dzialke we Fryszerce, chyba ze masz na mysli lowienie w Pilicy lub starym korycie :biggrin:

http://www.spisperfum.pl - lista odpowiedników perfum FM Group
http://solved.waw.pl

icon3.png - Suzuki GSX750F K6
icon3.png - Yamaha XC125TR

icon1.png - Mitsubishi Pajero III 3.2 DI-D Long

Osobiście polecam również bar SANDACZ w Inowłodzu. Lepsze żarcie niz na Fryszerce, ceny podobne a komary gryzą tak samo.http://www.sandacz-noclegi.pl/kontakt.htmlCzasami zdaży mi się tam podjechac na obiad. Szczególnie smakuje mi smażony miętus :biggrin:

fakt że potem wyjmowałem fragmenty szkła z opon ale warto było

Ja nie jestem pewien, czy to przypadkiem po tym nie mam pęknięcia na gumie bieżnika, ale fakt, warto było :smile:

wracając do samej Spały - to warto tam zobaczyć oczywiście Centrum Przygotowań Olimpijskich :> A co do jedzenia, to nie pamiętam dokładnie gdzie, bo to było 10 lat temu mniej więcej, ale przy wyjeździe na Łódź (nie zabijajcie mnie jeżeli jest ich kilka) była karczma ze świetnym jedzeniem. Ogromne posiłki z niewygórowanymi cenami. No i oczywiście darmowy chleb ze smalcem xP To tyle ode mnie :smile:

Miałeś na myśli bunkier w Jeleniu - do tego w Konewce nie można wjechać do środka :smile:

zdecydowanie masz rację, walnąłem się, oczywiście wjechać da się do bunkra tylko w Jeleniu

nie ufaj, nie proś, nie bój się...

@X10d to kiedy organizujesz grilla na działce?;]

Jak sie zaczne w koncu poruszac moto - lub po prostu tam bede - to czemu nie? :]

http://www.spisperfum.pl - lista odpowiedników perfum FM Group
http://solved.waw.pl

icon3.png - Suzuki GSX750F K6
icon3.png - Yamaha XC125TR

icon1.png - Mitsubishi Pajero III 3.2 DI-D Long

No do Tomaszowa nie mam daleko więc może bym wpadł z wami się zapoznać ale nie wiem czy 27 sierpnia będę miał czas, w niedzielę pewnie wpadnę tam jak coś wymyślicie :P

608_motocykle_pasja_ycie.png