Skocz do zawartości

Forum Łódzkich Motocyklistów używa ciasteczek. Więcej informacji - Polityka prywatności. Aby usunąć komunikat kliknij na przycisk:    Akceptuję

Zdjęcie
- - - - -

Prawo Jazdy Kat A, Zmiany?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 Kejcior

Kejcior
  • Członek Stowarzyszenia
  • 146 postów
  • Imię:Kasia
  • Motocykl:Fazer Fzs 600
  • Karta FŁM:0132

Napisano 11 styczeń 2016 - 13:41

pisałam wyżej , że miałam na B  bezterminowo więc miałam "starą wersję prawka" (zdałam na przełomie 2009/10)
Po tym jak zdałam na A w lipcu 2015 wymieniłam dokument na "nowe" prawko i obie kategorie mam terminowe.

Załączony plik  2016-01-11 13.32.17.jpg   161,7 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  2016-01-11 13.33.23.jpg   176,64 KB   10 Ilość pobrań
Masz kolumny 10 i 11 które mówią o "datach ważne" od i "ważne do" więc to data uprawnień a nie dokumentu.

jest jeszcze punkt 4b "data ważności prawa jazdy" gdzie widnieje 15 lat ważności (data taka sama jak w kolumnie 11)

• Naczelny lubi to
Sklep Metro
Wrocławska 1
91-052 Łódź
42 654 29 68

#22 Trawa

Trawa
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Imię:Piotrek
  • Motocykl:Yamaha FZS 600 SP

Napisano 11 styczeń 2016 - 14:02

Dokumentu nazywa się prawo jazdy, dlatego jest podane "data ważności prawa jazdy", a nie uprawnień. Moim zdaniem analogicznie jak na dowodzie osobistym, ważność dowodu. To, że minie termin jego ważności oznacza, że nie możesz się nim posługiwać, a nie że nagle, straciłaś zdolność do czynności prawnych, czy tam inaczej ujmując przestałaś być pełnoletnia ;)
Dlatego w dalszym ciągu zgodzę się ze stwierdzeniem, że tracimy dokument nie uprawnienia i nie będziemy musieli robić badań lekarskich. No chyba, że policjant skieruje taki wniosek. (Chyba mają do tego prawo w określonych przypadkach?)
Obowiązkowe badania dla posiadaczy C i wyżej, ale tak jak pisałem wcześniej.
Pożyjemy zobaczymy ;)
A może Tomek coś wyjaśni, z sumie jest dosyć blisko tematu ;)

Użytkownik Trawa edytował ten post 11 styczeń 2016 - 14:13

#23 siwy085

siwy085
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Imię:Kuba

Napisano 14 maj 2016 - 16:09

jeżeli macie bezterminowe to tylko wymieniacie prawko:

Uprzejmie informuję, że zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra

Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016r. w sprawie wydawania dokumentów

stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231) prawo jazdy

wydaje się po otrzymaniu od osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia w

związku z wygaśnięciem terminu jego ważności, w przypadku gdy termin ten nie został

ustalony na podstawie dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, po otrzymaniu od

a) wniosku o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia,

B) dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy lub pozwolenia oraz opłaty

ewidencyjnej,

c) fotografii, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 3,

d) kopii posiadanego prawa jazdy lub pozwolenia;”

Powołany przepis nie nakłada obowiązku przedstawienia orzeczenia lekarskiego w

przypadku osób, których termin ważności prawa jazdy nie został określony na podstawie

orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego.

W tym stanie faktycznym w świetle obowiązujących na chwilę obecną przepisów po upływie

terminu ważności nie będzie Pan zobligowany do przedstawienia orzeczenia lekarskiego.

#24 AndrzejM

AndrzejM
  • Dawca
  • 312 postów
  • Imię:Andrzej
  • Motocykl:Virago 125, Virago 750, V-Strom DL1000

Napisano 14 maj 2016 - 18:44

Też się zdziwiłem jakiś czas temu i zadałem pytanie w wydziale komunikacji.

Potwierdzili że to dokument traci ważność a nie ja uprawnienia.

Czyli czeka nas wymiana dokumentu.

Pozdrawiam

Nie spieszy mi się, ale lubię jeździć :)

#25 RoMek999

RoMek999
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Imię:Łukasz
  • Motocykl:Romet RX Tour 125

Napisano 14 maj 2016 - 21:14

A jak z tym placem manewrowym? Bo mieli go zlikwidować albo ograniczyć do minimum? Ktoś cos wie? Aczkolwiek osobiście uważam ze to glupota ale cóż....

#26 Nervous

Nervous
  • Dawca
  • 211 postów
  • Imię:Mateusz
  • Motocykl:CBF600SA

Napisano 14 maj 2016 - 21:25

Głupota, że likwidują, czy głupotą jest mini gymkhna ? Z punktu widzenia kandydata, wolałem żeby było jak kiedyś tj. ósemka i slalom, aktualnie sądzę, że da się to zrobić i raczej nikt przez przypadek nie zda, więc chyba pozostałbym przy tym. Jednak nie jestem przekonany czy Gladius jest odpowiedni na moto szkoleniowe, w innych miastach jest xj6, wydaję się być lepszym rozwiązaniem. 

#27 chylon

chylon
  • Członek Stowarzyszenia
  • 843 postów
  • Imię:Sławek
  • Motocykl:Honda CBR 1000 RR
  • Karta FŁM:0190

Napisano 15 maj 2016 - 08:10

Panowie nie me co się spinać ważność jest uprawnień a nie dokumentu lekarz może teraz max wystawić ważność badania lekarskiego na 15 lat. Po tym terminie idziemy robić nowe zaświadczenie o zdolności do kierowania i nowe zdjęcie aktualne i z tym udajemy się do wydziału komunikacji i wystawiają nam drugi blankiet . To jest tak samo jak ktoś ma okulary dostaje wtedy badanie max na 10 lat i po upływie tego terminu musi udać się do lekarza i zaświadczeniem udaje się do wydziału komunikacji po plastik na następny okres .a kierowcy kat C i D muszą przynieść dodatkowo zaświadczenie psychologiczne a jeżeli pracują zawodowo zaświadczenie o odbyciu szkolenia na przewóz rzeczy lub ludzi . Koniec  kropka .

#28 karwoj25

karwoj25
  • Użytkownik
  • 189 postów
  • Imię:Karol
  • Motocykl:przyjmę każdy

Napisano 15 maj 2016 - 21:39

A jak z tym placem manewrowym? Bo mieli go zlikwidować albo ograniczyć do minimum?

Romek, siejesz zamęt. Dyskusje o likwidacji placu dotyczyły kategorii B.

W kategorii A rozłączono jedynie ósemkę i slalom wolny na 2 zadania. http://info-car.pl/i...-luty-2016.html

#29 Nervous

Nervous
  • Dawca
  • 211 postów
  • Imię:Mateusz
  • Motocykl:CBF600SA

Napisano 15 maj 2016 - 22:10

O widzisz, i to dobra wiadomość. Nie do końca rozumiałem dlaczego jest to traktowane jako jedno zadanie, a w przypadku podparcia na ósemce już się stresowałem, że nie mam możliwości błędu na wolnym.

#30 julian85

julian85
  • Użytkownik
  • 209 postów
  • Imię:Julian
  • Motocykl:Yamaha YBR 125 => Honda NTV 650

Napisano 20 luty 2017 - 16:20

Odnośnie ważności i terminowości Prawa Jazdy. Byłem dzisiaj wyrabiać PKK i pani, nawet miła, powiedziała, że lutego 2016 znowu są kategorie bezterminowe. Tzn, dla tych którzy już mieli, czyli tak jak powinno być w normalnym państwie.

Jeżeli będzie tak jak mówiła, to dokument ważny będzie 15 lat i datę uprawnień B, B1, AM będę miał bezterminowo. A kategorie A, A2, A1 na 15lat, bo tak teraz dają, a po 15 latach właściwie dostaję tylko nowe prawko, nawet jest możliwość, że bez dodatkowych badań.

No ale jak wspólnie ustaliliśmy, u nas nigdy nic nie wiadomo i to się może pozmieniać tysiąc pińcet razy.