Skocz do zawartości

Forum Łódzkich Motocyklistów używa ciasteczek. Więcej informacji - Polityka prywatności. Aby usunąć komunikat kliknij na przycisk:    Akceptuję

Zdjęcie
- - - - -

Homolagacja Kasku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Juśka

Juśka
  • Użytkownik
  • 160 postów
  • Imię:J
  • Motocykl:Z300

Napisano 05 wrzesień 2015 - 15:55

Mam pytanie i może ktoś z Wa mógłby mi pomóc :)

zamierzam zakupić kask (nowy) ze Stanów Zjednoczonych/Wielkiej Brytanii lub Australii niemniej podobno kask musi mieć homologację. A co będzie jeśli jej nie będzie miał? :)

Homologacja czyli kask spełnia normy techniczne i może być dopuszczony do użytkowania czy jeśli ma homologację na Anglię w Polsce też jest ona ważna? Czy ktoś z Was wie jak oznaczona jest owa homologacja.

Wpisy jakie odnalazłam w necie są z 2007-2009 roku :/ 

Serdecznie dziękuje za pomoc :)

PS W temacie oczywiście powinno widnieć słowo:  HOMOLOGACJA :) niestety nie wiem jak poprawić tego chochlika :) 

Użytkownik Juśka edytował ten post 05 wrzesień 2015 - 15:56

#2 Mur67

Mur67
  • Użytkownik
  • 323 postów
  • Imię:Michał
  • Motocykl:Tiger 1050
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 05 wrzesień 2015 - 18:54

W przepisach masz jedno:

cytuje z forum prawnego: Art. 40. 1. Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Po drugie poruszając się po drogach publicznych w kasku bez homologacji narażamy się na kłopoty ze strony stróżów prawa. Jazda z kaskiem bez homologacji traktowana jest jak jazda bez kasku – równie dobrze można założyć na głowę miskę lub garnek. Taryfikator mandatów przewiduje za jazdę bez kasku na motocyklu, motorowerze, skuterze i quadzie mandat karny w wysokości 100zł oraz 2 punkty karne.

Z własnego doświadczenia - lat już kilka - niebiescy NIGDY nie oglądali mojego kasku

Dla Unii Europejskiej ważne aby miał na metce wewnątrz kasku oznaczenie ECE najczęściej duże "E" w kółku - oznacza to spełnienie norm unijnych.(nie CE - bo to oznacza tylko deklaracje producenta o spełnianiu norm unijnych i może być dopuszczony do obrotu - nie oznacza jednak że potwierdził normy bezpieczeństwa w niezależnych testach).

Odpowiednikiem ECE dla Stanów jest DOT.

tu masz więcej jak czytać numerki http://infokaski.pl/...ow-ece-r-22-05/

Użytkownik Mur67 edytował ten post 05 wrzesień 2015 - 18:56

• Juśka i matthewspl lubią to

#3 Juśka

Juśka
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 160 postów
  • Imię:J
  • Motocykl:Z300

Napisano 05 wrzesień 2015 - 19:45